Szwajcarska firma grozi naszym internautom

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziennik opublikował dziś informację o procederze jakiego dopuszcza się szwajcarska firma oraz warszawska kancelaria prawnicza, co gorsza wg Dziennika swój udział w całym przedsięwzięciu ma również policja. Opisywane wydarzenia sięgają już kilku miesięcy wstecz jednak gazeta ujawnia mechanizmy procederu.

Wg Dziennika w całym kraju polscy Internauci, którzy ściągali z sieci muzykę i oprogramowanie, są masowo szantażowani przez szwajcarską firmę Logistep. Albo wpłacą kilkuset złotowe sumy na rzecz spółki, albo ich sprawy trafią do prokuratury. Poufne dane osobowe ofiar udostępnia spółce policja, której rzekomo firma pomaga w walce z pedofilami.

Logistep od kilkunastu miesięcy posiada filię w Polsce, jej flagowy produkt to aplikacja do monitorowania Internetu. Wykrywa ona komputery, na które w ostatnim czasie ściągano filmy, muzykę lub gry. Możliwości programu kończą się jednak na ustaleniu adresu IP komputera. Informacje pozwalające na dalszą identyfikację użytkownika może uzyskać od operatora jedynie policja i prokuratura. Dziennik informuje, że właśnie od policji Logistep uzyskuje dane. Policja tłumaczy, że współpracuje z firmą, a jej oprogramowanie wykorzystywane jest do ścigania pedofilów. Ponoć jednak nie udało się w wyniku tejże współpracy nikogo schwytać.

Abstrahując jednak od celowości współpracy nic nie usprawiedliwia przekazywania takich danych. Eksperci wypowiadający się na łamach Dziennika, w tym Prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i członek rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wyraźnie zaznaczają, że cały proceder nie mieści się w granicach polskiego prawa.

Pozostaje mieć nadzieję, że proceder zostanie ukrócony, a winni ukarani. Policja ma się bliżej przyjrzeć tej sprawie. Należy mieć nadzieję, że sytuacja się diametralnie zmieni i nie tylko policja nie będzie udostępniać danych osobowych prywatnym firmom ale będzie ścigać za podobne wyłudzenia.

Niewątpliwie nie należy tego typu szantażom ulegać lecz natychmiast informować o takich próbach wyłudzeń organy ścigania. Więcej na temat procederu przeczytać można w artykule Szwajcarska firma grozi naszym internautom opublikowanym na łamach portalu Dziennik.pl

© dobreprogramy

Komentarze