Centrum Transparentności Microsoftu w Brukseli. Firma przezroczysta dla... rządowych agencji

Centrum Transparentności Microsoftu w Brukseli. Firma przezroczysta dla... rządowych agencji

08.06.2015 14:35, aktual.: 08.06.2015 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2013 roku przez Edwarda Snowdena zostały opublikowane pierwsze informacje o programie PRISM, dzięki któremu amerykańska agencja NSA mogła skutecznie inwigilować obywateli. Jedną z korporacji, na którą w wyniku tych wieści spadła fala krytyki, był Microsoft. Od tego czasu firma sukcesywnie próbuje ocieplić swój wizerunek, między innymi poprzez otwarcie nowego Centrum Transparentności Microsoftu.

Na dziesięć lat przed inicjacją demaskatorskiej działalności Snowdena Microsoft uruchomił Government Security Program. Jego założeniem była współpraca ze światowymi rządami w celu uruchomienia szeroko zakrojonej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. W praktyce oznaczało to udostępnianie agencjom kodu źródłowego oprogramowania oraz szeregu innych, oczywiście niedostępnych dla przeciętnego użytkownika, informacji. Jednym z elementów wprowadzania Government Security Program w życie było stworzenie przed rokiem Centrum Transparentności w Redmond. Otwarto właśnie kolejne centrum, tym razem w Brukseli.

Obraz

W ramach jego działalności dostęp do poufnych danych zyskają 42 agencje z 23 krajów, które będą mogły testować oprogramowanie Microsoftu na przykład pod kątem istnienia furtek, które można byłoby wykorzystać do pozyskiwania danych o użytkownikach. Oczywiście wypowiedź Matta Thomilsona, prezesa Microsoft Security, w tej sprawie skupia się na zupełnie innym aspekcie współpracy:

Celem nowego centrum jest danie klientom rządowym możliwości oceny kodu źródłowego i zapewnienie ich o jego spójności oraz potwierdzenie, że nie ma w nim żadnych backdoorów.

Pojmowanie transparentności przez przedstawicieli firmy Microsoft zdaje się być w świetle takich faktów dość wybiórcze. W praktyce sprowadza się bowiem do zabiegania o bezpieczeństwo poprzez udostępnienie kodu źródłowego aplikacji powszechnie wykorzystywanych na całym świecie, zaledwie kilkudziesięciu agencjom rządowym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)