Tanie klucze aktywacyjne na aukcjach: czasem ktoś musi za nie zapłacić

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wiodący serwis aukcyjny w Polsce wciąż wypełniony jest ofertami sprzedaży kluczy licencyjnych do oprogramowania Microsoftu w niezwykle atrakcyjnych cenach – już od 15 złotych. Na najpopularniejszych aukcjach zakupu dokonują tysiące osób, przynosząc sprzedawcom i operatorowi serwisu niezły przychód. W zamian nabywcy otrzymują wygenerowane z automatu kody aktywacyjne, zapewnienie o „legalności” oraz linki do pobrania obrazów ISO z Windowsem czy Office. Biznes się kręci, a to, że czasem po któregoś ze sprzedawców pofatyguje się policja, nie robi na nikim większego wrażenia.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu pochwalili się aresztowaniem jednego z takich właśnie sprzedawców. Młody mężczyzna miał być odpowiedzialny za ponad 2 tysiące transakcji dotyczących sprzedaży kluczy do systemów operacyjnych i pakietów biurowych wiodącego producenta oprogramowania – jak to wdzięcznie ujęto w komunikacie. Wszystko to przekładać się ma na straty w wysokości 1,2 mln złotych. Niestety nie podano, jakie zyski z tej sprzedaży miał popularny portal aukcyjny.

Nic tego sprzedawcy nie wyróżnia na tle wszystkich tych, którzy chcą konkurować z Microsoftem ceną w kwestii licencjonowania oprogramowania. W oficjalnym komunikacie opolska policja podaje, że aby uwiarygodnić się w oczach kupujących, założył on działalność gospodarczą i prowadził swoją stronę internetową – czyli w praktyce robił to samo, co inni. Ciekawostką może być tylko to, że oferował linki do obrazów ISO oprogramowania hostowanych na niemieckich serwerach. Zwykle sprzedawcy na popularnym portalu aukcyjnym linkują wprost do Microsoftu.

Reakcja śledczych, którzy podejrzewali, że oferowane klucze są nielegalne, też jest całkowicie typowa. Zlokalizowanie i przeszukanie dwóch mieszkań, zabezpieczenie dowodów (w tym ksiąg rachunkowych, komputerów i nośników danych), a także zajęcie pieniędzy. Aresztowanemu mieszkańcowi Kluczborka szło nieźle – było tego 82 tysiące złotych.

Bartłomiej Witucki, przedstawiciel stowarzyszenia branżowego BSA w Polsce, też właściwie niczego nowego nie powiedział. Skala nielegalnego rozpowszechniania oprogramowania oraz kluczy do instalacji, jest w Polsce duża. To rosnący problem, a ofiarami nieuczciwych sprzedawców pada coraz szersza grupa użytkowników. Zatrzymanie i postawienie zarzutów kolejnemu piratowi to wynik wysiłku i żmudnej pracy Policjantów z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością z Opola i funkcjonariuszy kryminalnych z Kluczborka. Powinna być to przestroga dla wszystkich, którym wydaje się, że w sieci można pozostać anonimowym – tego rodzaju przestępczość jest skutecznie zwalczana przez organy ścigania. Dodam, że w ramach działań członków BSA, aukcje internetowe oferujące oprogramowanie są nieustannie monitorowane niemal na całym świecie – stwierdził.

Aresztowanemu grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Do tego dochodzi kwestia odpowiedzialności cywilnej za poniesione przez producenta oprogramowania straty. O stratach kupujących i zyskach operatora platformy aukcyjnej ani słowa. Ani słowa też w kwestii najwyraźniej przekonującego dla kupujących wyjaśnienia, w którym sprzedający powołują się na dyrektywy Parlamentu Europejskiego i wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE.

© dobreprogramy