Teletype dla edytora Atom – zespołowe kodowanie via WebRTC

Strona główna Aktualności

O autorze

GitHub zaprezentował dziś nowe rozszerzenie dla swojego edytora programistycznego Atom. Jest ono rozwijane pod nazwą Teletype i umożliwia zaproszenie do wspólnej jednoczesnej pracy nad kodem wielu deweloperów. Wystarczy jedynie wygenerować i przesłać im identyfikator, zupełnie jak ma to miejsce w przypadku chmurowych pakietów biurowych.

gif

Zainstalować Teletype można z poziomu ustawień edytora. Tam, w menu na panelu bocznym, wystarczy przejść do pozycji Install, a następnie w wyszukiwarkę wprowadzić frazę teletype. Paczka w wersji 0.1.1 powinna znaleźć się na samym szczycie listy wyników, zaś obok znajdzie się przycisk pozwalający na jej instalację. Teletype można także zainstalować z poziomu terminala poleceniem apm install teletype.

Po instalacji paczki, w prawym dolnym rogu edytora pojawi się przycisk oznaczony ikoną radiostacji. Po jego kliknięciu, użytkownik zostanie poproszony o podanie tokenu Teletype, który wygenerować można po przejściu na stronę internetową Teletype. Konieczne jest oczywiście zalogowanie się tam danymi do konta GitHub. Po wklejeniu tokena do pola w edytorze i zatwierdzeniu, możliwe będzie przełączenie tam kontrolki Share, co automatycznie wygeneruje ID do aktualnie otwartego w Atomie projektu.

Identyfikator należy skopiować i przesłać dowolnie innemu deweloperowi. Ten, oczywiście jeśli takżę posiada zainstalowaną paczkę Teletype, będzie mógł kliknąć przycisk radiostacji, a następnie wybrać pozycję Join a portal i dołączyć do projektu.

Teletype od strony technicznej zdaje się być przemyślanym rozwiązaniem. Infrastruktura GitHuba wykorzystywana jest wyłącznie do autoryzacji użytkowników, następnie praca nad kodem odbywa się już w modelu peer-to-peer. Oczywiście na tyle, na ile wykorzystanie WebRTC można nazywać modelem peer-to-peer Wszystkie przesyłane w ten sposób dane są szyfrowane.

Najnowszą wersję edytora Atom znajdziecie oczywiście w naszej bazie oprogramowania. Więcej informacji na temat samego Teletype opublikowano w na blogu edytora Atom.

© dobreprogramy
s