r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Test Radeonów z serii 48xx

Strona główna AktualnościROZRYWKA

Testów ciąg dalszy. Do naszej redakcji trafił ostatnio cały zestaw kart graficznych opartych na układach ATI Radeon. Postanowiliśmy im się naturalnie bliżej przyjrzeć. Pod lupę poszły w głównej mierze sprzęty z serii HD48xx. W celach porównawczych użyte zostały dwie karty na układach GeForce 8800GT oraz 9800GT. Niewątpliwą ciekawostką i perełką w tym zestawieniu to dwuprocesorowe Sapphire HD4850x2 2GB. Ale jednak po kolei – przedstawmy wszystkie produkty.

Force3D Radeon HD4870 Black Edition i HD4850 Black Edition

Karta z logiem Force3D wygląda zupełnie inaczej niż większość Radeonów HD4870. Producent zdecydował się na zastosowanie niereferencyjnego chłodzenia - w oczy rzuca się ogromny radiator z dwoma wentylatorami od Arctic Cooling, model Twin Turbo. Rozwiązanie szwajcarskiej firmy jest zdecydowanie wydajniejsze od domyślnej „suszarki”, a przy maksymalnych obrotach wiatraki kręcą się z prędkością 2000 rpm, co przekłada się na prawie niesłyszalny szmer podczas pracy. Sercem karty jest układ od AMD o nazwie kodowej RV770 wykonany w technologii 55nm, zbudowany z 956 milionów tranzystorów upakowanych na powierzchni 256mm kwadratowych. Procesor graficzny może pochwalić się ośmioma setkami procesorów strumieniowych i jest w stanie wykonać ponad 1 TeraFLOPA instrukcji na sekundę.

GPU przy pracy w 2D taktowany jest 750MHz, zaś przy obciążeniu w 3D zegar przechodzi w tryb Extra OC i pracuje z częstotliwością 780MHz. Do kompletu, na karcie znajdziemy 512MB pamięci DDR5 z magistralą 256bitów. Pamięci w stanie spoczynku (operacje 2D, Windows Vista) pracują z zegarem 900MHz, efektywnie 3600MHz, przy wytężonej pracy ich taktowanie wzrasta, by osiągnąć maksymalny efektywny zegar 3800MHz. Karta wymaga zasilania poprzez dwa złącza sześciopinowe, a także mocnego zasilacza - taki Chieftech CTP-500-12G 500Wat z serii GREEN nie dał rady i trzeba było na szybko znaleźć odpowiedniego następcę. Należy zwrócić na taki fakt uwagę przy konfiguracji komputera. Zasilacz musi posiadać certyfikat ATI CrossfireX i NVIDIA SLI.

r   e   k   l   a   m   a
[image source="Galerie/Inne/Test_Radeonow_z_serii_48xx:14862" mode="normal"]

Karta Force3D HD4850 Black Edition jest bliźniaczo podobna do mocniejszego brata z drobnymi wyjątkami. Procesor w stanie spoczynku pracuje z zegarem 625MHz, a w trakcie większego obciążenia rozkręca się do 670MHz. Pamięci, które zastosowano, to DDR3 o pojemności 512MB pracujące w 2D z zegarem 1986MHz, a w zadaniach grafożernych 2100MHz. Dodatkowo karta wymaga tylko jednego kabelka zasilającego z wtyczką sześciopinową.

Oba produkty wyposażone zostały w dwa złącza DVI, wyjście HDTV, są zgodne z DirectX 10.1 oraz CrossfireX. Na wyposażeniu każdej z kart znajdziemy płytę CD ze sterownikami, przejściówkę DVI-HDMI, jak również przejściówkę zasilania z MOLEX na PCIex. Karty do testów dostarczył sklep www.kuppc.pl

1 2 3 4 5 następna
© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.