Test Sapphire Radeon HD 4890 Vapor-X

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Sapphire, jako największy partner AMD, posiada w swojej ofercie niebywały wybór produktów opartych o chipsety korporacji z Sunnyville, stąd z łatwością wychodzi naprzeciw różnorakim potrzebom konsumenta. Dla pasjonatów gier wytwórca pierwszy wypuścił ostatnio niereferencyjną kartę Radeon HD 4890. Poza nieznacznie podbitymi zegarami, producent zastosował tutaj oczywiście swój autorski system chłodzenia Vapor-X. Czemu warto się zainteresować Sapphire HD 4890 Vapor-X?

Przede wszystkim uwagę przykuwa chłodzenie właśnie - to od niego powstała przecież cała seria kart graficznych firmy. Vapor-X opiera się na technologii podobnej do tej stosowanej w rurka cieplnych (czyli heatpipe). Upraszczając, w jednej komorze płynne chłodziwo parując odbiera ciepło przekazywane mu przez procesor graficzny, następnie powstała w ten sposób para przemieszcza się do komory kondensacji, gdzie osadza się na chłodnej powierzchni radiatora. Tam zmienia stan z powrotem na ciekły. Oddane w ten sposób ciepło jest rozpraszane przez układ radiatorów połączonych z wiatrakiem. Wysoka wydajność Vapor-X skutkuje małą prędkością obrotową wentylatora i niskim poziomem hałasu. Jednocześnie duży zapas możliwości chłodzących daje niemałe pole do popisu dla entuzjastów podkręcania.

[image source="Galerie/Inne/Test_Sapphire_Radeon_HD_4890_Vapor-X:19585" mode="normal"]

Nie lada gratką dla nich będzie także informacja o zastosowanych dławikach Black Diamond wykonanych z polimeru wielocząsteczkowego. Każdy z nich wyposażono w zintegrowany radiator, co korzystnie wpływa na żywotność i wydajność prądową tego elementu. Według producenta, Black Diamond w porównaniu do zwykłych aluminiowych dławików pracują z niższą o 10% temperaturą i mają o 25% lepszą wydajność prądową. Podstawą samej karty jest niebieskie PCB charakterystyczne dla niereferencyjnych konstrukcji Sapphire. Serce sprzętu stanowi układ RV790, ale z podbitymi zegarami - GPU pracuje tutaj 870 MHz, natomiast pamięci hulają z prędkością 1050 MHz, co efektywnie daje zegar 4200 MHz. Dla przypomnienia, modele referencyjne pracują z zegarem GPU 850 MHz, a pamięci taktowane są 975 MHz, co ostatecznie daje 3900 MHz.

1 2 3 4 5 następna
© dobreprogramy

Komentarze