Radeon VII to dopiero początek. AMD obiecuje również tańsze karty graficzne w 7 nm

Radeon VII to dopiero początek. AMD obiecuje również tańsze karty graficzne w 7 nm

Mark Papermaster. Źródło: Materiały prasowe AMD
Mark Papermaster. Źródło: Materiały prasowe AMD
Piotr Urbaniak
12.01.2019 06:00

Na 2019 r. AMD zaplanowało więcej niż jeden układ graficzny w procesie technologicznym klasy 7 nm. Taką informację ujawnił dyrektor technologiczny firmy, Mark Papermaster, w wywiadzie dla magazynu biznesowego The Street.

Papermaster deklaruje, że nowa technologia 7 nm powstała z myślą o wszystkich segmentach rynku, a nie tylko produktach klasy premium jak Radeon VII.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że z technologią 7 nm startujemy od najwyższej półki z Radeonem VII [...] ale w ciągu roku możecie spodziewać się kolejnych zapowiedzi, ponieważ będziemy «odświeżać» cały program Radeon – powiedział przedstawiciel AMD, dając jasno do zrozumienia, że przedsiębiorstwo z Sunnyvale szykuje się do kolejnych premier w sektorze kart graficznych.

Jednak nie musi chodzić o Navi

Pytanie, co w tym kontekście oznacza „odświeżać”? Jak wynika z aktualnego harmonogramu rozwoju, AMD powinno pracować obecnie nad 7-nanometrowymi czipami Navi, ale użyta przez Papermastera nomenklatura równie dobrze może oznaczać kolejny shrink Polarisa.

Źródło: Materiały prasowe AMD
Źródło: Materiały prasowe AMD

Zważywszy na to, że przenosząc Vegę z 14 na 7 nm udało się zmniejszyć rdzeń o ponad 33 proc. – z 495 mm² do 331 mm², przed inżynierami AMD otwiera się naprawdę szerokie pole do popisu. Licząc z proporcji, 232-milimetrowy Polaris mógłby stopnieć do około 155 mm².

Dla odniesienia, Pascal GP107 w GeForce'ach z serii GTX 1050 ma 132 mm², a różnic w wydajności chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wreszcie „czerwoni” zaoferowaliby świetny czip do laptopów i minikomputerów, który na dodatek powinien być relatywnie niedrogi w produkcji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)