Texpand usprawni wprowadzanie długiego tekstu na Androidzie

Strona główna Aktualności

O autorze

Jedną z niewątpliwych zalet Androida jest spora gama klawiatur, które w różny sposób podchodzą do wprowadzania tekstu i usprawnień mających ułatwić ten proces. Jednym z nich są skróty, pozwalające w prosty sposób dodać wcześniej zdefiniowane fragmenty tekstu. Texpand idzie o krok dalej. Oferuje taką możliwość dla całego systemu, niezależnie od tego z jakiej klawiatury korzystamy.

Po uruchomieniu aplikacji i zgodzie na specjalne uprawnienia (program przeniesie nas do odpowiednich ustawień) przechodzimy do konfigurowania skrótów. Mogą one zawierać dane teleadresowe, stopki, numery konta czy inne dane z których często korzystamy, a nie lubimy wpisywać ręcznie za pomocą klawiatury ekranowej. Po ich stworzeniu wystarczy, że wpiszemy zdefiniowaną wcześniej tekst, a w jego miejsce pojawi się przypisany mu fragment

Pod skrótami mogą skrywać się także dane czasowe (godziny, dni, miesiące), które będą wstawiane dynamicznie, zgodnie z obecnym stanem. Domyślnie Texpand - Text Expander działa w całym systemie, poza wyjątkami o których za chwilę. Z poziomu aplikacji możemy jednak ustawić listę programów, w którym opcje skrótów będą niedostępne. Znajdziemy tu także opcję synchronizacji stworzonych skrótów z chmurą, dzięki czemu w łatwy sposób przeniesiemy je pomiędzy urządzeniami, bądź też odzyskamy.

Niestety działanie aplikacji Texpand ma swoje ograniczenia wynikające z API Androida. Aplikacja raczej nie zadziała w przeglądarkach, edytorach tekstu i innych programach, w których autor skorzystał z innego SDK niż standardowe. Dodatkowo Texpand miewa problemy z niektórymi wersjami Androida, w których producenci wprowadzili zbyt wiele modyfikacji. Barierą może być także wymóg posiadania Androida w wersji minimum 5.0. Więcej o tych przeszkodach można przeczytać w oficjalnym FAQ programu.

Pomimo ograniczeń Texpand potrafi ułatwić pracę z systemem. Z jej możliwości skorzystamy w wielu popularnych programach do wiadomości SMS, poczty e-mail, czy też komunikatorach. Aplikacja w wersji podstawowej dostępna jest za darmo. Ogranicza nas w niej ilość skrótów jakie możemy stworzyć. Jeżeli przypadnie nam do gustu, za pełną zapłacimy 14,19 zł.

© dobreprogramy
s