Transakcja kontrolowana: Bitcoin po raz pierwszy obiektem rządowych regulacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Bitcoin będzie objęty kontrolą władz? Pozostająca do tej pory w całkowitym oderwaniu od światowego porządku prawnego kryptograficzna, pseudonimowa waluta, stała się w końcu obiektem oficjalnego zainteresowania amerykańskiego Departamentu Skarbu. Można się spodziewać, że wkrótce w ich ślad pójdą władze Unii Europejskiej, której zaniepokojeni sytuacją gospodarek krajów strefy euro obywatele coraz chętniej sięgają po Bitcoina, traktując go jako inwestycję bezpieczniejszą, niż lokaty bankowe.

Przygotowywane przez urzędników Departamentu Skarbu regulacje dotyczyć mają wirtualnych walut, zdefiniowanych jako pieniądz niepowiązany z żadnym rządem, istniejący tylko online. Wśród tego typu pieniędzy prymat dzierży Bitcoin, który od swojego debiutu w 2009 roku przeszedł długą drogę – od zabawkowego pieniądza służącego do płacenia za pizzę, przez instrument spekulacyjny dla geeków i mechanizm płatności za nielegalne towary, po bohatera pierwszych stron Wall Street Journal i Bloomberga i coraz powszechniej akceptowanej cyberwaluty.

Z perspektywy władz Bitcoin był jednak najgorszym co się mogło przydarzyć. Nie dość, że ułatwiał obywatelom zamawianie rozmaitych nielegalnych towarów i usług, to jeszcze, zdaniem autorów opublikowanego rok temu raportu FBI, stał się narzędziem służącym do prania brudnych pieniędzy i przekazywania pieniędzy grupom terrorystycznym. Aby temu przeciwdziałać, amerykańska administracja chce objąć Bitcoina takimi samymi regulacjami, jakimi objęte są firmy świadczące usługi międzynarodowych przekazów pieniężnych, takie jak Western Union.

Oczywiście władze USA nie posiadają środków technicznych, by poddać kontroli samego Bitcoina, ale mogą zająć się serwisami internetowymi, działającymi jako giełdy walutowe, kantory wymieniające euro, dolary czy złotówki na Bitcoiny i vice versa. Musiałyby one wprowadzić ścisłą rejestrację wszystkich transakcji walutowych i obowiązkowe zgłaszanie transakcji o wartości przekraczającej 10 tys. dolarów.

Sami deweloperzy oprogramowania wykorzystywanego przez kryptograficzną walutę, oficjalnie deklarują swoje poparcie dla planów Departamentu Skarbu. Myślę że to nieuniknione – tak jak z amerykańskich dolarów korzystają złodzieje i kryminaliści, tak też z wirtualnej waluty będą korzystali kryminaliści. Chcemy dlatego współpracować z władzami – twierdzi Jeff Garzik, założyciel serwisu BitcoinWatch i autor kluczowych dla sieci Bitcoin narzędzi. Podobnie zachował się Charlie Sherm, szef systemu płatności BitInstant, którzy wychodząc przed szereg zadeklarował, że jego firma już przestrzega nowych regulacji.

Sami użytkownicy Bitcoina już tak entuzjastyczni nie są – na forach poświęconych kryptowalucie rozpoczęły się dyskusje na temat zagwarantowania pseudonimowości transakcji w erze nadzoru nad serwisami pośredniczącymi. Niewykluczone, że zmiany w prawie spowodują wzrost popularności systemów wymiany działających poza „oficjalnym” Internetem – czy to przez transakcje twarzą w twarz, czy w rozmaitych darknetach.

Wydaje się jednak, że przynajmniej w początkowym okresie nowe regulacje pozostaną nieodczuwalne dla „zwykłych” użytkowników. Przedstawiciele amerykańskiej policji skarbowej FinCen deklarują, że stosowanie przepisów będzie zależało od wielu okoliczności, władze USA nie zamierzają śledzić obywateli chcących za pomocą wirtualnej waluty kupować rzeczywiste czy wirtualne dobra.

Jedno jest pewne – zainteresowanie władz nie wpłynęło negatywnie na kurs Bitcoina, który dzień po dniu bije kolejne rekordy. Nikt nie potrafi powiedzieć, na jakim poziomie się ustabilizuje, a to na pewno nie ułatwia wykorzystywania kryptowaluty do internetowych zakupów.

© dobreprogramy
s