Intel po raz kolejny opóźnia debiut procesorów w technologii 7 nm

Intel po raz kolejny opóźnia debiut procesorów w technologii 7 nm

fot. Getty Images
fot. Getty Images
Piotr Urbaniak
24.07.2020 09:42

Układy Intela w technologii 7 nm jednak nie ukażą się na początku roku 2022, a najwcześniej pod jego koniec – wynika z najnowszego komunikatu spółki. Niewykluczone przy tym, że opóźnienie będzie nawet nieco większe. Powodem mają być trudności z produkcją i niższy niż przewidywany uzysk na obecnym etapie.

Omawiając raport finansowy za II kwartał, Intel podał, że pierwsze chipy w 7 nm zamierza opóźnić o co najmniej pół roku, względem pierwotnych planów. Efektywnie oznacza to przeniesienie premiery na okres pomiędzy końcówką 2022 r. a początkiem 2023 r.

Jak wyznał dyrektor generalny Intela, Bob Swan, w procesie technologicznym odnaleziono pewien błąd, w wyniku którego cierpi stopień uzysku sprawnych układów z wafla. W tej chwili pokrywa się z odsetkiem, jaki planowano osiągnąć już 12 miesięcy wstecz. Z tego też względu 7-nanometrowe GPU z rodziny Ponte Vecchio wyprodukuje niesprecyzowana jeszcze firma zewnętrzna.

Na nieszczęście Intela, na opóźnieniu węzła 7 nm problemy się nie kończą. Swan wyznał też, że niższe od pierwotnie zakładanych są prognozy finansowe. Chodzi tu głównie o zamknięcie współpracy z Apple, który zdecydował się przenieść komputery Mac na autorskie procesory, a przez ostatnie lata był jednym z największych klientów. Tak wielkim, że często otrzymywał specjalne, personalizowane wersje poszczególnych układów. Oczywiście płacił za to ekstra.

Pomijając 7 nm, inne premiery ponoć zagrożone nie są. Przeznaczony dla sektora mobilnego Tiger Lake ma pojawić się zgodnie z planem, czyli we wrześniu br. Podobnie jak pierwsze desktopowe chipy 10 nm, zwane Alder Lake, datowane na drugą połowę 2021 r.

Na pewno jednak nie jest to sytuacja idealna dla Swana i jego zespołu. Przypomnijmy, że w drugiej połowie 2021 r. powinny pojawić się również układy AMD Zen 4, a to już węzeł 5 nm. Wszystkie znaki na niebie zwiastują więc, że przewaga konkurencji w sferze technologicznej zostanie przez dłuższy czas utrzymana, a akurat Alder Lake niewiele w tym temacie zmieni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)