W Kanadzie pojawił się pierwszy bitcoinowy bankomat

W Kanadzie pojawił się pierwszy bitcoinowy bankomat

Źródło: AFP
Źródło: AFP
31.10.2013 09:11, aktualizacja: 31.10.2013 12:09

Wczoraj do Vancouver przyjechała maszyna zwana przez jej twórców pierwszym na świecie bitcoinowym bankomatem. Urządzenie, wyglądające jak zwykły bankomat, wyprodukowała amerykańska firma Robocoin na zlecenie trzech lokalnych przedsiębiorców, na co dzień prowadzących kantor Bitconiacs w Vancouver.

Źródło: AFP/David Ryder
Źródło: AFP/David Ryder

Zamiast wydawać gotówkę po włożeniu karty i podaniu PIN-u, maszyna przyjmuje kanadyjskie dolary i wpłaca ich równowartość w bitcoinach na konto dokonującego wpłaty lub wymienia bitcoiny na dolary. Waluty wymieniane są przez Internet, za pomocą kanadyjskiego wirtualnego kantoru VirtEx. Identyfikacja konta docelowego odbywa się anonimowo, za pomocą prywatnego klucza, odczytanego na przykład z ekranu telefonu komórkowego, przy rejestracji należy także zeskanować swoją dłoń. Każdy użytkownik może wymienić maksymalnie równowartość tysiąca kanadyjskich dolarów dziennie, większe kwoty można wymienić w punktach Bitconiacs.

  • Źródło: AFP
  • Źródło: Canadian Press
[1/2] Źródło: AFP

Maszyna została umieszczona w kawiarni Waves Coffee, otwartej także w niedziele i święta, gdzie już pierwszego dnia ustawiali się przed nim klienci chętni wymienić waluty w automacie. Po dokonaniu transakcji wielu z nich kupowało kawę płacąc z wykorzystaniem telefonu. W Vancouver bitcoinami można płacić w 15 lokalnych przedsiębiorstwach, w tym właśnie we wspomnianej kawiarni. Podobną popularnością wirtualna waluta cieszy się w San Francisco, Berlinie i na terenie Argentyny.

Prowadzący Bitconiacs mają w planie umieszczenie w Kanadzie jeszcze przynajmniej czterech takich maszyn.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)