Troska a prywatność: jak sprawdzić, co dziecko robi ze swoim smartfonem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Przytoczone w artykule „Ściśle prywatne: jak ukryć zdjęcia i wiadomości na telefonie?” statystyki zdrad i wyniki badań dotyczące natury kłamstwa nasuwają spostrzeżenie, że wielu ludzi ma sporo do ukrycia. Jeśli dla niektórych osób jakieś informacje są warte zatajenia, to dla innych mogą być one godne pozyskania. Oczywiście motywacje zarówno ukrywających jak odkrywających są najróżniejsze. Do ukrywania wracać już nie będziemy… Zaznaczmy jednak, że chęć odkrycia tajemnic bliskiego nam człowieka nie musi być powodowana zazdrością czy zwykłym wścibstwem. Często u podstaw takich działań leży troska o drugą osobę, której doświadczeniu nie ufamy i której życiowe wybory wydają nam się nie do końca bezpieczne. Chyba najprościej wyobrazić sobie taką sytuację w relacji rodzic – dziecko.

Niniejszy artykuł nawiązuje więc do opublikowanego wcześniej. Do zbliżonej grupy osób jest też skierowany. Przedstawione sposoby są proste i dostępne dla wszystkich, zainteresować mogą więc wspomnianych wyżej zatroskanych rodziców. Nie będzie tu słowa o łamaniu haseł, przechwytywaniu, analizie danych i zaawansowanej diagnostyce urządzeń – rodzice hakerzy będą niepocieszeni.

Działania wstępne: co w systemie piszczy?

Przedstawiając podstawowe czynności, jakie każdy domorosły szpieg powinien podjąć w celu znalezienie interesujących go informacji, wypada odnieść się do sekcji „Najprostsze metody dostępne w Androidzie” wcześniejszego artykułu. Warto wspomnieć, jak namierzyć i zneutralizować opisane tam działania. Pierwsza sprawa to sprawdzenie w ustawieniach systemu ewentualnego ograniczenia nadchodzących powiadomień. Zablokowanie komunikatów aplikacji do obsługi SMS-ów może świadczyć o tym, że w części wiadomości tekstowych pojawiały się informacje, które odbiorca pragnął ukryć.

Z podstawową metodą ukrywania plików i katalogów polegającą na dopisaniu kropki przed nazwą doskonale poradzi sobie dowolny menadżer plików z włączoną opcją „Pokaż ukryte pliki/katalogi”. Z poziomu tego typu narzędzi zazwyczaj będziemy mieli dodatkową możliwość podglądnięcia ukrytych plików graficznych.

Warto więc rozpocząć zbieranie dowodów od tych podstawowych czynności

Nieco na siłę, czyli wbijanie gwoździ śrubokrętem

Nagrywanie rozmów

Nagrywanie rozmów to aplikacja do rejestrowania rozmów telefonicznych. W płatnej wersji program posiada możliwość ograniczenia nagrywania rozmów tylko do określonych kontaktów. Użytkownicy bezpłatnej wersji muszą zadowolić się trybem domyślnym polegającym na nagrywaniu wszystkich rozmów, ewentualnie wspomóc się listą kontaktów ignorowanych. Program do przechowywania zarejestrowanych rozmów może wykorzystywać konto Dropbox lub Google Drive. Oczywiście w tym samym celu można wykorzystać też pamięć urządzenia, na którym zainstalowaliśmy aplikację.

Program doskonale spełnia zadanie, do którego został przeznaczony, czyli nagrywa rozmowy telefoniczne. Niestety – dla domorosłych szpiegów – aplikacja działa w sposób zupełnie jawny.

Ograniczyć tę jawność możemy jednak poprzez zablokowanie w samej aplikacji i systemie urządzenia komunikatów generowanych przez program. Dodatkowo należy ukryć ikonę aplikacji przy pomocy jednego z wielu programów przeznaczonych do tego celu, np. Hide App-Hide Application Icon.

Nagrywanie rozmów w naszej bazie aplikacji na Androida.

Hide App-Hide Application Icon w naszej bazie aplikacji na Androida.

Automatic Call Recorder

Automatic Call Recorder to aplikacja o bardzo podobnych funkcjach co wcześniej opisany program. Ponieważ jednak narzędzia do nagrywania bywają kapryśne, warto wspomnieć o innym tego typu programie. W opisie Automatic Call Recorder próżno szukać wzmianki o rejestrowaniu rozmów w celach podsłuchowych. Przeznaczenie aplikacji – według jej autorów – sprowadza się do zastosowań pozbawionych etycznych niejednoznaczności (np. odświeżenie wspomnienia).

Aplikacja nie działa co prawda z ukrycia i podobnie jak w wypadku programu Nagrywanie Rozmów warto się wspomóc zewnętrznymi rozwiązaniami, jednak takie funkcje jak ustawienie hasła dostępu do aplikacji i możliwość ukrycia plików domyślnego systemowego odtwarzacza mogą sugerować mniej oczywiste (i oficjalne) zastosowania.

Do zapisu danych możemy wykorzystać Dropboksa, Dysk Google lub OneDrive. Wykorzystanie wspomnianych usług wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku zastosowań szpiegowskich: ogranicza konieczność uzyskania przez śledzącego dostępu do urządzenia osoby śledzonej.

Automatic Call Recorder w naszej bazie aplikacji na Androida.

Super Backup: SMS & Contacts

Super Backup: SMS & Contacts to aplikacja do tworzenia kopii zapasowych wiadomości tekstowych i kontaktów w telefonie. Dzięki niektórym cechom aplikacja nadaje się np. dla rodziców chcących mieć dostęp do wiadomości tekstowych dziecka. Te cechy to możliwość wyłączenia już z poziomu aplikacji niektórych istotnych komunikatów informujących o działaniu programu, a także możliwość tworzenia kopii zapasowych w regularnych, zaplanowanych wcześniej odstępach czasu. Niestety aplikacja nie potrafi skorzystać z dysku w chmurze. Kopie zapasowe tworzone są na karcie SD urządzenia.

Super Backup: SMS & Contacts przyda się więc osobom, które do „sprawdzanego” telefonu mają mniej ograniczony dostęp – czyli np. zatroskanym rodzicom.

Super Backup: SMS & Contacts w naszej bazie aplikacji na Androida.

SMS Backup+

SMS Backup+ to kolejny program do tworzenia kopii zapasowych SMS-ów, MMS-ów oraz rejestru połączeń. Aplikację wyróżnia jedna ciekawa możliwość – kopie zapasowe zapisywane są w skrzynce pocztowej Gmail, więc dostęp do urządzenia, na którym aplikacja jest zarejestrowana, nie będzie konieczny. SMS Backup+ charakteryzuje ponadto bardzo dyskretne działanie – wszystkie opcje zapewniające taki charakter pracy są domyślnie włączone. Oczywiście możemy włączyć automatyczne tworzenie kopii i ustawić częstotliwość jej wykonywania.

Prostota, przejrzysty interfejs i wszystkie najpotrzebniejsze funkcje czynią użycie SMS Backup+ wartym rozważenia.

SMS Backup+ w naszej bazie aplikacji na Androida.

Przedstawione programy to tylko część z wielu dostępnych aplikacji do tworzenia kopii zapasowych. Jeśli oprogramowanie takie działa możliwie dyskretnie i/lub osoba, której informacje podglądamy, jest mało spostrzegawcza – możemy wykorzystać aplikacje tego typu do działań nieco odmiennych od ich faktycznego przeznaczenia. Oczywiście kopie możemy tworzyć z każdego rodzaju danych. Dostępne są aplikacje uniwersalne, które poza SMS-ami zarchiwizują dodatkowo np. zdjęcia i pliki wideo. W sytuacji osób podglądających zasadne wydaje się wykorzystanie oprogramowania sprofilowanego do określonych celów. Mniej i precyzyjniej oznacza często dyskretniejszą pracę.

DiskDigger Photo Recovery to przykład aplikacji do przywracania usuniętych z telefonu zdjęć. Gdy mamy podejrzenia, że część zdjęć z jakiś powodów została w „badanym” przez nas urządzeniu skasowana, możemy użyć tej aplikacji (albo innej tego typu). Oczywiście ze skutecznością aplikacji do przywracania skasowanych plików różnie bywa. Raz efekty ich pracy są zadowalające, raz nie – po prostu trzeba próbować. Należy dodać, że wytrawny szpieg powinien pozostawiać po sobie jak najmniej śladów, czyli po ukończonej pracy odinstalować program.

DiskDigger Photo Recovery w naszej bazie aplikacji na Androida.

Kompleksowe rozwiązania dla zdesperowanych

Free Android Keylogger to aplikacja do śledzenia aktywności i kontroli zawartości urządzeń z systemem Android, czyli właśnie tzw. keylogger. Program jest częścią rozwiązań proponowanych przez firmę Hoverwatch. Producent przedstawia swój produkt jako aplikację dla rodziców (służącą np. do sprawdzania, czy dziecko nie używa telefonu w czasie lekcji) lub pracodawców (np. do kontrolowania pracowników biurowych).

Rozwiązanie ma naprawdę wiele możliwości, z których najważniejsze to: lokalizowanie telefonu, śledzenie i zapisywanie połączeń, kontaktów, wiadomości tekstowych oraz wiadomości na Facebooku.

Ogromnym atutem przedstawionej propozycji jest tzw. tryb niewidzialny działania aplikacji. Program nie ujawnia wtedy swojej obecności i działania w systemie.

Free Android Keylogger

Free Android Keylogger i usługi wykorzystywane przez ten program to kompletne rozwiązanie dla hipotetycznego bohatera naszego artykułu. Niestety, za komfort i skuteczność pracy będziemy musieli zapłacić: miesięczny abonament za jedno monitorowane urządzenie wynosi niecałe 20 dolarów.

Strona, na której można zakupić abonament na Free Android Keylogger to hoverwatch.com/pl/.

mSpy

mSpy to kolejna aplikacja monitorująca telefony z systemami Android oraz iOS. I tym razem producent oferuje kompletny wachlarz rozwiązań; dla porządku należy jednak wspomnieć o możliwości rejestracji połączeń, wiadomości tekstowych, dostępu do zdjęć znajdujących się w urządzeniu, przeglądanych stron internetowych i spr. Aplikacja dodatkowo potrafi monitorować aktywność na Skype, Instagramie i wielu innych serwisach.

Rozwiązanie kompletne, skuteczne, trudne do namierzenia, ale niestety znów płatne – tym razem około 115 zł na miesiąc.

Strona, na której można zakupić abonament na mSpy to mspy.com.

A może jednak porozmawiać?

Współczesny rodzic ma, jak widać, spore możliwości monitorowania cyfrowej aktywności swojej pociechy. Dają mu je aplikacje, które gdyby nie kontekst zastosowania, spokojnie można byłoby uznać za złośliwe oprogramowanie. Poza dwoma narzędziami wymienionymi w ostatniej części artykułu, istnieje na rynku znacznie więcej aplikacji i serwisów tego typu. Wszystkie płatne, najwyraźniej klienci są na to gotowi.

Wypada więc polecić te rozwiązania rodzicom prawdziwie zdeterminowanym, mocno zaniepokojonym poczynaniami swoich dzieci – szczególnie gdy te dzieci z łatwością poruszają się w cyfrowym świecie i bez trudu potrafiłyby odkryć zastosowanie narzędzi prostych i powszechnie dostępnych.

Oczywiście w podsumowaniu nie może zabraknąć uwagi, że monitoring, podsłuchiwanie i przechwytywanie wiadomości to ostateczność. „Analogowe” metody, a więc rozmowa, wyjaśnienie, próba zrozumienia i, jeśli trzeba, wybaczenia, powinny wyprzedzić – a najlepiej zastąpić – sposoby opisane w tym artykule.

© dobreprogramy
s