Trwają prace nad nowym Windows Live Messenger

Strona główna Aktualności

O autorze

Andrew Jenks, przedstawiciel Microsoftu podczas swojego wystąpienia w Georgia Institute of Technology powiedział, że korporacja pełną parą pracuje nad kolejną główną wersją komunikatora Windows Live Messenger - będzie to już wersja 9.0.

Póki co zakres funkcjonalności nie jest jeszcze dokładnie znany. Jenks skupił się natomiast nad nowością, która z pewnością zainteresuje programistów i twórców oprogramowania - wraz z nową wersją komunikatora pojawi się specjalny zestaw API, który pozwoli na dodawanie własnych funkcji do Messengera czy nawet budowanie własnych rozwiązań bazujących na komponentach komunikatora Microsoftu. Wersję roboczą bibliotek będzie można podejrzeć najprawdopodobniej już podczas konferencji MIX 2008.

Innymi wymienianymi nowościami są poszerzenie opcji wideokonferencji o możliwość przyłączenia więcej niż dwóch osób, a także zintegrowana obsługa innych komunikatorów na zasadach podobnych do integracji z Yahoo Messenger. Wiadomo też, że użytkownicy Apple nie otrzymają wersji 9.0, ale dla nich przygotowywane jest coś specjalnego, z myślą tylko o platformie Mac.

Kiedy nowa wersja Windows Live Messenger? Mówi się o końcówce 2008 roku, ale Microsoft lojalnie uprzedza, że całkiem prawdopodobne jest przesunięcie tej daty na początek 2009. Nie ma to jednak wpływu na mapę drogową bieżącej wersji Messengera - nadal trwają prace nad wersją 8.5, która obecne dostępna jest w ramach programu beta.

© dobreprogramy