UNG's not GNU?

Strona główna Aktualności

O autorze

W serwisie Royal Ideas pojawił tekst z dokumentu, który jakoby wyciekł z Microsoftu. Trudno ocenić jego wiarygodność, jednak jest interesujący i szybko pojawia się w kolejnych serwisach internetowych.

Dokument opisuje projekt o nazwie UNG, który ma być zestawem narzędzi podobnym do tych stworzonych w ramach GNU oraz frameworków, które będą całkowicie zgodne z istniejącym oprogramowaniem GNU oraz standardami. Mają one natywnie działać na Viście i umożliwiać bezproblemowe działanie na tym systemie aplikacji napisanych dla GNU/Linuksa. Według dokumentu Steve Ballmer powiedział w ostatni piątek, 23 lutego (jest to błąd w artykule, gdyż była to sobota), że pragnie aby powróciły czasy silnego własnościowego środowiska uniksowego udowadniając przywiązanie Microsoftu do interoperacyjności. Strategią Microsoftu ma być dostarczenie kompletnego pakietu dla użytkowników preferujących środowiska linuksowe. UNG, rozwijane rekurencyjnie jak o UNG's not GNU (analogia do GNU's not Unix) ma być wydane w 2009 roku.

Jeśli dokument jest prawdziwy, wyglądałoby na to, że Microsoft chce aby historia zamknęła koło. GNU powstało jako wolna implementacja uniksowych narzędzi. Teraz Microsoft chce stworzyć własnościową implementację narzędzi GNU.

© dobreprogramy