Ubuntu Gutsy Gibbon już jest

Strona główna Aktualności

O autorze

Tak jak zapowiadaliśmy, dzisiaj opublikowano oficjalną, stabilną wersję dystrybucji Ubuntu 7.10 o nazwie kodowej Gutsy Gibbon.

Szczegółowy opis zmian zamieściliśmy już tydzień temu przy okazji wydania wersji kandydującej (RC), warto jednak wspomnieć najważniejsze z nich. Są to środowisko GNOME 2.20, efekty Compiz Fusion i system zabezpieczeń AppArmor. W GNOME pojawiła się lepsza wyszukiwarka i szybkie przełączanie użytkowników.

Nowe narzędzie ułatwia konfigurację kart graficznych i monitorów, znacznie rozbudowano też bazę sterowników drukarek i innych urządzeń. Gutsy Gibbon posiada domyślnie dostępną pełną obsługę partycji NTFS (wraz z zapisem), szyfrowanie partycji i całych dysków.

Z najnowszym wydaniem Ubuntu pojawiła się też nowa odmiana - Gobuntu. Jest to system pozbawiony jakichkolwiek niewolnych komponentów, takich jak zamknięte sterowniki, kodeki i aplikacje. Serwerowa wersja Ubuntu posiada teraz zestaw wstępnie skonfigurowanych serwerów sieciowych: poczty, wydruku, baz danych i plików, dzięki czemu można łatwo i szybko uruchamiać nowe usługi.

Ze stron twórców można pobrać płyty instalacyjne i LiveCD Ubuntu, Kubuntu, Gobuntu i Edubuntu. Xubuntu zostanie wydane w późniejszym terminie.

© dobreprogramy

Komentarze