r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Ubuntu na Samsung DeX – pierwsza prezentacja napawa optymizmem

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

W październiku pisaliśmy o interesującej inicjatywie Samsunga, dzięki której na smartfonie Galaxy S8 zadokowanym w stacji Samsung DeX uruchomić będzie można pełne linuksowe dystrybucje. W ostatnim czasie Samsung opublikował film prezentujący koncepcję tego rozwiązania, która uchyla rąbka tajemnicy o praktycznym działaniu Linux on Galaxy.

Umieszczony w stacji DeX smartfon ma pozwolić na korzystanie z każdej dystrybucji, jaką uruchomić można na procesorach ARM. Po podłączeniu smartfonu do monitora użytkownik będzie mógł skorzystać z programu, dzięki któremu uruchomi dystrybucje wykorzystujące tę samą wersję linuksowego jądra, co Android zainstalowany na smartfonie. Kolejne szczegóły w tej sprawie ujawnia nowy film – jest to co prawda jedynie materiał koncepcyjny, niemniej daje wgląd do ciekawych szczegółów.

r   e   k   l   a   m   a

Na tapet trafiło Ubuntu. Nie wiemy niestety, jaka wersja systemu jest używana Wykorzystano wersję 16.04 LTS, uwagę zwraca jednak domyślne środowisko graficzne. Wszak mowa o Ubuntu w wariancie skrojonym na potrzeby kompatybilności z procesorami ARM, w rezultacie czego trudno było oczekiwać, że otrzymamy Unity czy pełne GNOME Shell znane z Ubuntu 17.10. Zamiast tego, po wyborze Ubuntu z aplikacji Linux on Galaxy, najpierw w oknie, a potem w trybie pełnoekranowym, możemy oglądać środowisko bliźniaczo podobne dla GNOME Classic.

Dystrybucje Linuxa uruchamiane na Galaxy S8 mają być propozycją skierowaną przede wszystkim do deweloperów, w filmie zaprezentowano zatem działanie zintegrowanego środowiska Eclipse. Wykorzystywane jest ono przez twórców aplikacji przeznaczonych na Androida. Linux on Galaxy będzie zatem umożliwiać tworzenie aplikacji mobilnych na system mobilny Google w środowisku uruchamianym na urządzeniu... z systemem mobilnym Google.

Z filmu nie dowiadujemy się wiele, nie sposób założyć nawet, że środowisko graficzne Ubuntu to rzeczywiście GNOME Classic – po wolcie na GNOME 3 jak grzyby po deszczu wyrosły przecież propozycje bliźniaczo podobne do GNOME 2. Nie zmienia to faktu, że uruchamianie pełnoprawnych pulpitowych systemów operacyjnych na urządzeniach mobilnych jest coraz bliżej. I po licznych, zakończonych niepowodzeniem (czy to funkcjonalnym, jak było w Continuum, czy to finansowym, jak w Ubuntu Convergance) próbach, w końcu może się udać.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.