Linux on Galaxy: na flagowcach Samsunga ruszą pełne linuksowe dystrybucje

Strona główna Aktualności

O autorze

Już niebawem flagowe smartfony Samsunga będą oficjalnie uruchamiały Linuksa. Tak, wiemy, że już teraz uruchamiają one linuksowy kernel, chodzi tu jednak o kompletny linuksowy system z narzędziami GNU i serwerem grafiki zgodnym z X11. Dotyczyć to ma modeli Note 8, Galaxy S8 i Galaxy S8+, dla których Koreańczycy przygotowują aplikację o nazwie Linux on Galaxy.

Wraz z premierą Galaxy S8, Samsung zaprezentował mobilną stację dokującą DeX Station (Desktop eXperience), pozwalającą spiąć smartfon z klawiaturą, myszą i monitorem. Działa to oczywiście pod kontrolą Androida, tyle że z rozszerzeniami pozwalającymi wygodnie korzystać z mobilnych aplikacji w trybie desktopowym. Jest rozwiązaniem zarówno dopracowanym, jak i (dzisiaj) przystępnym cenowo – można już Samsung DeX kupić za około 400 zł.

W kwietniu pisaliśmy o DeX, gdy urządzenie to kosztowało dwa razy tyle, a i sam Galaxy S8 był znacznie droższy. W nowych cenach taki zestaw stanowi już jednak rozwiązanie coraz bardziej interesujące… tym bardziej, że przestaje ograniczać się do Androida. Na smarfonach Galaxy S8 wpiętych do DeX będzie można uruchamiać pełnowymiarowe linuksowe dystrybucje dla architektur ARM. Przygotowywana w tym celu aplikacja Linux on Galaxy to najwyraźniej jakieś rozwiązanie konteneryzacyjne – Samsung wyjaśnia, że linuksowe dystrybucje będą używały tego samego kernela co Android.

Głównym odbiorcą tego rozwiązania mają być programiści, którzy zyskają w ten sposób możliwość uruchamiania na swoich smartfonach normalnych desktopowych narzędzi deweloperskich. Kto wie, może nawet dzięki temu w przyszłości pisać się będzie aplikacje na smartfony na smartfonach?

Zainteresować DeX mają się też gracze. Może smartfon to nie gamingowe monstrum z Core i9 oraz kartą GeForce 1080Ti, ale po podpięciu go do stacji dokującej, możliwe stanie się granie w desktopowym formacie w wiele gier – wśród nich wymieniono Vainglory, Survival Arena, BombSquad i Lineage 2 Revolution. Dodatkowo wizualne efekty w coraz większej liczbie mobilnych gier wchodzą na nowy poziom, dzięki wykorzystaniu możliwości interfejsu grafiki Vulkan. Pierwszą taką grą, korzystającą zarówno z możliwości DeX jak i Vulkana, jest Final Fantasy XV słynnego studia Square Enix.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Linux on Galaxy oficjalnie zadebiutuje – jeśli jesteście zainteresowani, możecie powiedzieć to Samsungowi, by powiadomił o dostępności tego rozwiązania e-mailem.

© dobreprogramy
s