Ubuntu przechodzi na Waylanda – linuksowych graczy rozboli głowa?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Przejście na Ubuntu 18.04 może okazać się dla wielu użytkowników tego systemu jeszcze większym szokiem, niż myśleliśmy. Nie tylko otrzymają pulpit kompletnie niepodobny do tego, do czego przywykli, zmieniony zostanie ten komponent systemowy, który odpowiada za wyświetlanie pulpitu. Canonical oficjalnie poinformował, że środowisko GNOME Shell, które zastąpi dotychczas używane Unity, działać będzie na bazie Waylanda, a nie jak do tej pory, serwera grafiki X.org.

Szczegółów nie podano, ale można się spodziewać, że będzie tak samo jak na Fedorze, bez żadnych autorskich udziwnień. Protokół Wayland będzie działał z referencyjnym kompozytorem grafiki Weston, uruchamianym metodą KMS (kernel mode settings). Wsteczna kompatybilność z aplikacjami niedostosowanymi do Waylanda byłaby wówczas zapewniana przez ograniczoną w możliwościach, gościnną sesję X.

Być może póki co serwer X.org pozostanie na instalacyjnym nośniku i będzie można go wybrać z ekranu logowania – tak jest obecnie w Fedorze. Dziś to decyzja konieczna, gdyż o ile samo środowisko GNOME Shell działa na Waylandzie bardzo dobrze, o ile dysponuje kompatybilnym sprzętem, to wystarczy wyjść poza strefę komfortu, uruchomić system z własnościowymi sterownikami grafiki, spróbować na takiej maszynie pograć w gry spoza repozytoriów, a szybko się przekonamy, że Wayland nie nadaje się jeszcze do użytku na co dzień.

Jak wiadomo, rozwijany przez Canonicala serwer grafiki Mir, który swego czasu był uważany za konkurenta Waylanda do roli następcy serwera X.org, został relegowany do zastosowań głównie w Internecie Rzeczy. Zademonstrowana przez Marka Shuttlewortha gotowość do podejmowania tak śmiałych decyzji może jednak przynieść sytuację, w której dla ujednoliconego desktopu z GNOME Shell i Waylandem nie będzie alternatywy w ramach Ubuntu.

Czy jednak pozycja Canonicala w świecie Linuksa wystarczy, aby zmusić producentów kart graficznych do przygotowania porządnych sterowników dla Waylanda, a wydawców gier na testowanie ich kompatybilności z zupełnie nowym środowiskiem? Na pewno decyzja taka okazałaby się bardzo kłopotliwa dla tych wszystkich odmian Ubuntu, które korzystają z pulpitów z Waylandem niezgodnych, np. popularnym Xubuntu. Nagle musiałyby one same wziąć się za utrzymanie serwera X.org, a nie po prostu wzięcie go z dystrybucji-matki.

© dobreprogramy