Uciekaj z Windows Insidera przed bugami, z którymi sobie nie poradzisz

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wraz z Windows 10 Creators Update stojącym u drzwi (a właściwie u Asystenta aktualizacji), zmienia się także sytuacja 10 milionów uczestników programu Windows Insider. Nigdy wcześniej tak duża grupa ludzi nie „testowała” oprogramowania. Czemu użyto tu cudzysłowów? Powiedzmy sobie szczerze, odsetek Insiderów przeprowadzających realne testy i dostarczających Microsoftowi użyteczne informacje zwrotne jest znikomy. Większość zapisała się tylko dlatego, że chciała mieć to co w Windowsach najnowsze. I teraz lepiej, by ta większość na jakiś czas z programem Insider dała sobie spokój.

Dona Sarkar z Windows and Devices Group w odezwie do uczestników programu Windows Insider otwarcie wzywa, by sprawdzić swoje ustawienia. Teraz bowiem, gdy prace nad Windows 10 Creators Update już się zakończyły, czas rozpocząć prace nad tym, co póki co nosi roboczą nazwę Windows 10 Redstone 3. A to coś może na początku boleć. Te nowe wersje Windowsa 10 mogą naprawdę nie nadawać się do codziennego użytku.

Interesujących dla końcowego użytkownika zmian raczej nie będzie. Ingerencje w kod sięgają jednak głęboko, do samego rdzenia, a właściwie OneCore, czyli wspólnego dla wszystkich odmian Windowsów zbioru interfejsów programowania i sterowników sprzętowych. Mowa jest nawet o refaktoryzacji kodu OneCore, tak by przygotować go pod kątem potrzeb innych zespołów pracujących nad systemem.

Te nowe buildy mogą być nieco bardziej bolesne – stwierdziła Dona Sarkar, sugerując, że niektórzy powinni przełączyć się z szybkiego pierścienia aktualizacji może na ten powolniejszy (Slow Ring), a może w ogóle na ten, do którego trafiają wersje prawie-finalne (Release Preview). Dobra sugestia, która pozwoli ograniczyć płacze na forum Microsoft Community, w którym i tak po praktycznie każdym buildzie dla Insiderów mogliśmy się spotkać z narzekaniami takimi, jakby chodziło o finalny produkt.

Aby wypisać się z szybkiego kręgu, należy w Ustawieniach Windows 10 odwiedzić sekcję Aktualizacje i zabezpieczenia > Niejawny program testów systemu Windows. Tam zaś zobaczymy panel Pobierz kompilacje Insider Preview. Można tu przełączyć się z wydań alfa (Fast) na stabilniejsze beta (Slow), wybierając odpowiedni sposób z rozwijanego menu Wybierz poziom niejawnego programu testów. Przełączenie ustawień zajmuje zwykle do 24 godzin.

Można też na dłużej pozostać przy ostatniej wersji Windows 10 Creators Update, wybierając Przestań otrzymywać kompilacje Insider Preview – kliknięcie tego przycisku pozwoli odroczyć nowe buildy nawet na całe 7 dni. Chcecie całkiem zrezygnować? W „oknie” dialogowym jest odpowiedni link.

Ciekawe, ilu użytkowników weźmie to sobie do serca i opuści szeregi 10-milionowej rzeszy Insiderów.

© dobreprogramy