Najlepsze antywirusy na Windows 10. Windows Defender radzi sobie zaskakująco dobrze

Najlepsze antywirusy na Windows 10. Windows Defender radzi sobie zaskakująco dobrze

Skuteczność Windows Defender pokazuje, że nie trzeba kupować antywirusa /fot. Microsoft/WP.pl
Skuteczność Windows Defender pokazuje, że nie trzeba kupować antywirusa /fot. Microsoft/WP.pl
Arkadiusz Stando
22.10.2020 11:31

Niezależny instytut badawczy AV-TEST sprawdził, które programy najlepiej dbają o bezpieczeństwo użytkowników systemu Windows 10. Przetestowano łącznie 22 programy, w tym Windows Defender. Oceniano je pod względem nie tylko skuteczności, ale i wpływu na działanie systemu.

W lipcu i sierpniu 2020 roku, eksperci z AV-TEST sprawdzali możliwości najpopularniejszych programów antywirusowych dla systemu Windows 10. To kolejny test, po opisywanej niedawno analizie aplikacji bezpieczeństwa dla smartfonów z systemem Android. W tym przypadku kryterium oceny było bardzo podobne. Zwracano uwagę na skuteczność, użyteczność i wydajność.

Przetestowano oprogramowanie firm: AhnLab, Avast, AVG, Avira, Bitdefender, BullGuard, Cylance, ESET, F-Secure, G Data, Heimdal Security, K7 Computing, Kaspersky, Malwarebytes, McAfee, Microsoft, Microworld, NortonLifeLock, PC Matic, Protected.net, Trend Micro i VIPRE Security. Maksymalnie, antywirus mógł otrzymać 18 punktów, czyli po 6 w każdej z wymienionych kategorii.

Aż 16 z przetestowanych programów otrzymało tytuł "TOP Product", przy czym połowa z nich osiągnęła 17,5 punkta, a pozostałe zebrały maksymalną notę. Najniższą liczbę punktów otrzymał Cylance Smart Antivirus – 12. To jednak i tak niezły wynik, bo w przypadku programów zabezpieczających dla Androida mieliśmy kilka pozycji, które AV-TEST całkowicie odradzało.

Najlepsze antywirusy na Windows 10 – lista

Obraz

Zaskoczeniem może być Windows Defender (4.18), który według AV-TEST otrzymał maksymalną notę – trzy szóstki. Okazał się skuteczny zarówno pod względem wykrywania zagrożenia, jak i nie alarmowania o fałszywym zagrożeniu. Windows Defender w 100 proc. poradził sobie zarówno z lukami typu 0-day jak i ze złośliwym oprogramowaniem wykrytym na przełomie ostatnich czterech tygodni. Jednocześnie ani razu nie zgłosił fałszywego komunikatu podczas przeglądania stron internetowych, a zaledwie 2 razy oflagował bezpieczny plik jako złośliwy, spośród aż 1077938 przykładów.

Lepszym wynikiem może pochwalić się na przykład niemiecka Avira Pro (15.0). Płatny antywirus nie popełnił żadnego błędu podczas testów. W 100 proc. wykrył wszystkie znane zagrożenia i oprogramowanie wykorzystujące luki 0-day, a także ani razu nie oflagował bezpiecznej witryny jako fałszywa. Podobnym wynikiem może pochwalić się jedynie Norton 360 (22.20).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)