Użytkownicy Yanosika! Wasze smartfony są częścią systemu lokalizatorów

Strona główna Aktualności
Pomiar prędkości z depositphotos
Pomiar prędkości z depositphotos

O autorze

Yanosik to jedna z najpopularniejszych w Polsce aplikacji dla kierowców. Dzięki przemyślanemu systemowi wzajemnego powiadamiania się kierowców o wydarzeniach na drogach, licznik w sklepie Google Play przekroczył granicę 5 mln pobrań. Zapewne niewielu użytkowników zdaje sobie jednak sprawę, że ich urządzenia wykorzystywane są w zupełnie innej usłudze producenta Yanosika.

Na trop związków pomiędzy Yanosikiem i notiOne trafiła Zaufana Trzecia Strona. notiOne to znaczniki wyposażone w moduł Bluetooth Low Energy, sprzedawane w cenie 99 złotych i służące lokalizacji przedmiotów, miejsc czy osób. Co ciekawe, breloki czy zawieszki notiOne nie są wyposażone w moduł GPS ani procesor basebandowy. Jak zatem łączą się z siecią? Jak nietrudno się domyślić, muszą się łączyć przez wspomniany Bluetooth z innymi urządzeniami i to one wysyłają lokalizację.

Jak dowiadujemy się na stronie notiOne, tymi urządzeniami jest milion telefonów z zainstalowaną współpracującą aplikacją. To tu na scenę wchodzi Yanosik – aplikacja, podobnie jak notiOne, należy do Neptis S.A. A to, w połączeniu z ogromną bazą użytkowników oraz pełnym SDK notiOne, jakie eksperci z Z3S odnaleźli w aplikacji, pozwala twierdzić, że ów milion telefonów to po prostu smartfony użytkowników Yanosika. Ponadto dokładność lokalizacji oferowana przez znaczniki notiOne jest zauważalnie niższa, jeśli w pobliżu nie znajduje się żaden smartfon z Yanosikiem i dostępem do Internetu.

Spółka Neptis S.A., zapytana o wspomniany milion użytkowników, niechętnie podzieliła się informacjami, zasłaniając się poufnością umów z partnerami. W końcu jednak jeden z przedstawicieli potwierdził, że notiOne działa dzięki użytkownikom Yanosika, zaś jeśli komuś to nie odpowiada, pozostaje mu możliwość wyłączania dostępu do Bluetooth. Przypominamy, że Yanosika używa się najczęściej w samochodach – wyłączanie całego modułu uniemożliwiające połączenie smartfonu z samochodowym komputerem pokładowym nie jest tu więc żadnym rozwiązaniem. Przedstawiciel powołał się na konkretne punkty regulaminu aplikacji Yanosik:

1.4. Usługi świadczone za pośrednictwem Aplikacji polegają w szczególności na:
(…)
innych usługach, które są dostępne za pośrednictwem Aplikacji.
2.4. W celu korzystania z opcjonalnych funkcjonalności Aplikacji niezbędne może się okazać uruchomienia funkcji bluetooth w Urządzeniu mobilnym.

Niestety, nie możemy uznać powyższych puntków za informowanie użytkowników Yanosika o tym, ze ich smartfony wykorzystywane są do lokalizowania znaczników noitOne. Skontaktowaliśmy się z Neptis S.A w celu zadania kolejnych pytań dotyczących szczegółów i skali takich praktyk, a także wpływu na wykorzystywany przez Yanosika transfer danych i energię. O nowych faktach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

© dobreprogramy
s