VAT na Internet - dalsze niejasności

Strona główna Aktualności

O autorze

W ostatni piątek Sejm zadecydował o zwolnieniach z VAT usług dotyczących dostępu do Internetu, które wykonywane miały być na rzecz uczniów, studentów, szkolnych placówek oświatowych, jak również odbiorców indywidualnych. Jednakże, niestety końca batalii na zwolnienie dostępu do Internetu z VAT nie widać.

Przyjęte przez Sejm przepisy wzbudzają tyle kontrowersji, iż prawdopodobnie będa musiały być poddane przeróbkom. Warto przyjrzeć się przepisowi, który dotyczy odbiorcy indywidualnego.
Jak twierdzi Tomasz Michalik, ekspert Sejmowej Komisji Finansów: "Przepis ten jest sporządzony wyjątkowo źle pod względem językowym, a do tego zawiera pojęcia niedookreślone w ustawie". Główna kwestia dotyczy określenia: "użytkownik indywidualny". Pewnym jest jedynie to, iż nie może on prowadzić działalności gospodarczej. Dalsze problemy stwarza stwierdzenie, czy użytkownikami indywidualnymi może być kilku członków jednego gospodarstwa domowego, czy tylko i wyłacznie jedna osoba. Nie wiadomo również, kto nad tym wszystkim miałby sprawować kontrolę. Spore wątpliwości budzi również użycie w przepisach określeń o tzw. szerokopasmowym oraz wdzwanianym dostępie do Internetu.

Jak widać nie wszystko przedstawia się tak optymistycznie jak byśmy tego zapewne chcieli.
Istnieje wiele zastrzeżeń i wątpliwości, które jednak miejmy nadzieje zostaną rozwiane przed ostatecznym głosowaniem nad ustawą po poprawkach Senatu...

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w Rzeczpospolitej. Zapraszamy do lektury...

© dobreprogramy
s