VLC będzie odtwarzał wideo bezpośrednio z BitTorrenta

Strona główna Aktualności

O autorze

Odtwarzacza mediów (i nie tylko odtwarzacza) VLC przedstawiać nie trzeba – to najpopularniejsze opensource'owe narzędzie w dziedzinie multimediów, którego licznik pobrań przekroczył już miliard. Nic dziwnego, odtwarzacz ten dostępny jest na niemal każdą popularną platformę, radzi sobie z niemal każdym kodekiem audio i wideo, pozwala też na nagrywanie obrazu, zgrywanie płyt DVD, konwertowanie formatów czy odtwarzanie internetowych stacji radiowych. Teraz pojawiła się szansa na to, że VLC zyska jeszcze jedną, dość przełomową funkcjonalność.

Grupa fanów VLC zapragnęła, by odtwarzacz był w stanie odtwarzać media bezpośrednio z plików torrent czy linków magnetycznych. Pomysłodawcy, wśród których mają być „ludzie sukcesu” z branży internetowej, liczą na to, że za pomocą VLC będzie można otworzyć taki plik i co najwyżej po chwili buforowania zacząć odtwarzanie klipów.

Pomysł na wbudowanie w VLC klienta BitTorrenta nie jest nowy. Modułów tego typu powstało już kilka, ale żaden nie stał się częścią odtwarzacza. Deweloperzy VLC tłumaczą, że to ze względu na niską jakość kodu. Wszelkie zatwierdzone moduły muszą zachowywać się poprawnie w architekturze VLC – wyjaśnia Jean-Baptise Kempf, jeden z głównych programistów projektu. Jego zdaniem, nic jednak prócz wymogów technicznych, nie stoi na przeszkodzie wbudowania w VLC modułu strumieniowania mediów z BitTorrenta.

Same pragnienia jednak nie wystarczą, by urzeczywistnić taki moduł. Za pragnieniem w tym wypadku idą jednak pieniądze. W serwisie dla freelancerów elance.com pojawiło się ogłoszenie, oferujące programiście, który spełniający wymogi VLC moduł BitTorrenta napisze, nawet 10 tys. dolarów (gwarantowane przez escrow).

Swoją pomoc w pracach zaoferował już twórca biblioteki libtorrent, Arvid Norberg. Biblioteka ta pozwala już na strumieniowanie wideo, jednak jej autor liczy na to, że dzięki pracom nad modułem dla VLC uda się funkcjonalność tę znacznie ulepszyć, szczególnie w scenariuszach, w których dostępna przepustowość jest mniejsza, niż minimalna dla odtwarzanych mediów.

Jak do tej pory gotowość napisania takiego modułu zgłosiło osiem osób, w tym niektórzy z imponującym doświadczeniem. VLC z nim stanie się jeszcze lepszym narzędziem, choć na pewno z perspektywy organizacji takich jak MPAA, nie będzie to wyglądało tak dobrze.

Póki co, VLC możecie pobrać z naszych stron, w wersjach dla Windows, Linuksa i OS-a X. Warto też pamiętać o innym narzędziu, pozwalającym na oglądanie mediów rozpowszechnianych przez BitTorrent: kliencie internetowej telewizji Miro.

© dobreprogramy

Komentarze