Vista SP1 kopiuje przez sieć trzy razy szybciej

Strona główna Aktualności

O autorze

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że według testów wydajności wersji beta Service Packa 1 dla Windows Vista przeprowadzonych przy pomocy skryptów symulujących typowe działania biurowe, SP1 praktycznie w ogóle nie powoduje zauważalnego zwiększenia szybkości działania systemu.

Ed Bott, jeden ze znanych bloggerów serwisu ZDNet postanowił zatem wykonać kilka testów innego typu - związanych z kopiowaniem dużych porcji danych przez sieć pomiędzy różnymi systemami. Testy były nastawione głównie na sprawdzenie tego, czy Service Pack 1 dla Windows Vista w wydanej niedawno wersji Release Candidate rozwiązuje problem, który ciągnie się już praktycznie od premiery najnowszego systemu - prędkość kopiowania danych pomiędzy starszymi systemami (np. Windows XP) a Vistą pozostawia sporo do życzenia...

Bott wykonywał po dwa testy w dwóch grupach - wszystkie oczywiście w tych samych warunkach sieciowych. Pierwszy polegał na kopiowaniu dwóch dużych obrazów dysków DVD o rozmiarze 4,2 GB. Drugi test to kopiowanie folderu ponad trzech tysięcy mniejszych plików, o łącznym rozmiarze 6,5 GB. Podział na grupy wynikał z systemu, z którego kopiowano pliki - najpierw był to Windows Home Server (którego baza kodowa jest bardzo podobna do Windows XP i Windows Server 2003), a następnie Windows Vista. Wyniki okazały się bardzo zaskakujące, tym razem pozytywnie.

Kopiowanie danych z systemu Windows Home Server na Windows Vista SP1 RC przebiegało ze średnią prędkością 28 MB/s w przypadku mniejszych plików (Vista RTM uzyskała tylko 9 MB/s) i 45 MB/s w przypadku większych plików (bez Service Packa znowu dużo mniej - 17 MB/s). Podczas drugiego testu i kopiowania danych pomiędzy dwoma Vistami o tej samej wersji (SP1-SP1 oraz RTM-RTM) wyniki również prezentują się zadowalająco: 36,4 MB/s dla mniejszych plików (bez SP1 tylko 24,6 MB/s) oraz 47 MB/s dla większych (tym razem Vista RTM wygrała z wynikiem 50 MB/s, ale jest to nieznaczna różnica).

Tak dobre wyniki, według Microsoftu, spowodowane są poprawkami wprowadzonymi do mechanizmu buforowania danych podczas kopiowania plików przez sieć - został on całkowicie przeprojektowany w Windows Vista, stąd wcześniejsze problemy. Niedługo każdy będzie mógł sam przekonać się, jak działa SP1 - już w przyszłym tygodniu w ramach publicznego programu beta. Finalna wersja dodatku ma się ukazać w pierwszym kwartale 2008 roku.

© dobreprogramy

Komentarze