r   e   k   l   a   m   a
reklama

Vista (na razie) nie podbiła serc polskich użytkowników

Strona główna Aktualności

O autorze

Przynajmniej dwa polskie serwisy internetowe w ostatnim czasie donosiły o zwiększającej się popularności systemu Windows Vista w naszym kraju. Popularność rzeczywiście powoli się zwiększa, jednak czy blisko pół roku po premierze możemy mówić o sukcesie?

Według danych Ranking.pl, z systemu Windows Vista korzysta obecnie 0,8% internautów odwiedzających witryny objęte monitoringiem (wg stanu na 21 maja). Warto zaznaczyć, że za sprawą dostępnych wersji beta i RC, już w chwili premiery Vistę wykorzystywało około 0,1% użytkowników. Matematycznie rzecz biorąc popularność wzrosła kilkukrotnie ale w stosunku do innych systemów wynik ten jest po prostu mizerny. Co z tego, że już na początku kwietnia nowe dziecko Microsoftu przegoniło Linuksa (obecnie 0,5% udziału), jeżeli w dalszym ciągu są to ilości nie przekraczające jednego procenta. Co ciekawe, niedoskonały Windows Me cieszy się popularnością na poziomie 0,7%. Pierwsza trójka to Windows 2000 - 2,3%, Windows 98 - 3,6% i bijący wszystkich na głowę Windows XP z wynikiem 91,5%, utrzymywanym zresztą od początku roku na podobnym poziomie.

Adaptacja Windows Vista z pewnością postępuje szybciej wśród użytkowników serwisów o profilu technologicznym, w szczególności tych poświęconych oprogramowaniu. Jak to wygląda w przypadku vortalu dobreprogramy? Choć z blisko 3 mln tzw. unikalnych użytkowników odwiedzających vortal, Vistę wybrało już 2,89% (czyli dużo więcej niż w skali całego kraju) to obiektywnie patrząc w dalszym ciągu trudno mówić o sukcesie. Bardzo widoczna w komentarzach grupa użytkowników korzystających z systemów Linux to zaś tylko 1,29%. Najpopularniejszy jest oczywiście Windows XP (89,7%), dalej Windows 98 (2,91%), wspomniana Vista, Windows 2000 (2,11%) i Linux. Popularność pozostałych systemów nie przekracza wśród naszych użytkowników jednego procenta. Dane podajemy za systemem statystyk stat24.com (maj 2007), który jest wykorzystywany do monitorowania serwisu.

Zarówno metodologia Ranking.pl, jak i stat24.com, nie są doskonałe. Widać jednak, że jeszcze sporo czasu musi upłynąć aby Vista zdobyła serca polskich użytkowników. Na pewno pomogą w tym cały czas spadające ceny sprzętu komputerowego zdolnego "udźwignąć" Vistę, a także wydanie Service Pack 1, do którego premiery wielu użytkowników wstrzymuje się z wdrożeniem Visty.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieW tym kraju nie ma prądu, ale mają za to najgroźniejszych hakerów