r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

W końcu jest beta „kafelkowego” Firefoksa dla Windows

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Powstawał tak długo, że aż trudno uwierzyć, że już jest. Zabrakło tylko tygodnia, aby minęły dwa lata od pierwszej zapowiedzi, ale oto w końcu Mozilla udostępniła betę Firefoksa dla Windows, przystosowaną do pracy na ekranie dotykowym. Integracja z trybem Modern trafiła do kanału Nightly w październiku 2012 roku, Aurora we wrześniu 2013 i miała znaleźć się w stabilnej miesiąc temu, ale dopiero teraz przesunięta została do wersji beta, konkretnie do wersji 28.0 beta 1 programu. Został on umieszczony w menu programu, jako pozycja Relaunch in Firefox for Windows 8 Touch Beta. Zanim przystąpimy do testowania, należy ustawić Firefoksa jako domyślną przeglądarkę.

Kafelkowy Firefox wita użytkowników stosownym ekranem startowym, z poziomu którego jednym dotknięciem można przejść do najczęściej odwiedzanych stron, zakładek bądź historii. Jest to ten sam ekran, który Mozilla zaprezentowała w grudniu. Można też, po staremu, skorzystać z Awesome Bar. Przy pracy na ekranie dotykowym liczy się przede wszystkim wygoda przeglądania, co zapewnić mają właśnie duże kafelki ekranu startowego, a także wizualne autouzupełnianie, pozwalające przyspieszyć wyszukiwanie. Program bezproblemowo radzi sobie także z obsługą gestów, jak powiększanie przez uszczypnięcie bądź nawigowanie przez przerzucanie stron. Można także skorzystać z pojawiających się na bokach kart aktywnych pól.

Firefox bezbłędnie zachowuje się, kiedy dzieli ekran z innym programem i dobrze radzi sobie z systemowymi mechanizmami przekazywania treści za pomocą zaklęć. Łatwo można także przypiąć stronę do ekranu startowego systemu i, mimo że program jest wciąż w wersji beta, używanie go nie sprawia problemów ani nie jest niekomfortowe.

r   e   k   l   a   m   a

Wersję testową Firefoksa z trybem Modern można pobrać z naszej bazy programów, wybierając odpowiednią pozycję z menu ukrytego pod przyciskiem Wszystkie wersje. Stabilnej możemy spodziewać się 18 marca, ale doświadczenie uczy, że Firefox przystosowany do kafelków lubi się spóźniać.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.