Wi-Fi w Androidzie: jak automatycznie łączyć z siecią o najlepszym zasięgu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Zasięg Wi-Fi słabnie wraz z odległością od punktu dostępowego i kolejnymi przeszkodami na drodze do odbiornika. Większe mieszkanie albo dom mogą więc stanowić trudne środowisko, w którym bezprzewodowa sieć nie dotrze wszędzie tam, gdzie byśmy tego chcieli. Często więc ratujemy się wzmacniaczami (repeaterami, powielaczami...) – urządzeniami, które znajdując się w dobrym zasięgu aktualnej domowej sieci, tworzą kolejną – zwiększając obszar, w którym możemy bezprzewodowo połączyć się z Internetem.

To bardzo dobre, bo tanie i proste w instalacji rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowych przewodów, a z konfiguracją poradzi sobie każdy, kto nie boi się wpisać w przeglądarkę numeru IP urządzenia, które chce skonfigurować. Takie rozszerzenie sieci świetnie sprawdza się w przypadku stacjonarnych sprzętów: w pomieszczeniu A konsola łączy się z routerem z punktem dostępowym, a w pokoju B, gdzie bliżej jest do repeatera, SmartTV połączymy właśnie z nim.

Repeater Wi-Fi nie zawsze pomocny

Jest jednak pewna grupa urządzeń, która z tego typu rozwiązaniami współpracuje niechętnie, a należą do niej smartfony z Androidem, z którymi poruszamy się w końcu dość często po mieszkaniu. W większości przypadków będą one utrzymywać połączenie z wybranym punktem dostępowym niezależnie od tego, jak bardzo pogorszy się sygnał. Nawet jeśli w pobliżu jest inna, znana sieć o dużo lepszym zasięgu (a więc przemieściliśmy się z jednego pokoju do drugiego), Android najczęściej nie zrezygnuje z utrzymywania połączenia z poprzednią, dopóki nie straci go całkowicie.

Warto dodać, że mowa tu o przełączaniu pomiędzy fizycznymi urządzeniami i stworzenie kilku bezprzewodowych sieci o tym samym SSID problemu nie rozwiązuje. Odwlekanie zmiany anteny Wi-Fi ma jednak swoje zalety, bo w ten sposób unika się przełączania, podczas którego połączenie z Internetem zostanie na chwilę przerwane (trzeba na przykład rozpocząć od nowa dzierżawę lokalnego IP). Są też wady, które na co dzień mogą być bardziej dokuczliwe: nie pozwala to wykorzystać pełni możliwości naszej domowej sieci, którą w końcu dopiero co ulepszyliśmy repeaterem Wi-Fi.

Ratować się można poprzez ręczne wyłączenie i ponowne włączenie Wi-Fi w smartfonie. To wystarczy, by telefon łącząc się na nowo wybrał tę sieć, która ma lepszy zasięg. Co jednak w sytuacji, kiedy ciągłe odwiedzanie paska powiadomień jest uciążliwe? Na szczęście proces ten można zautomatyzować, a wystarczy do tego darmowa aplikacja Wi-Fi Manager.

Rozwiązanie: roaming Wi-Fi

Lekarstwem na te niedogodności jest roaming Wi-Fi, czyli automatyczne przełączanie pomiędzy punktami dostępowymi z najlepszym zasięgiem. Chociaż niektóre routery i dodatkowe punkty dostępowe mają w sobie wbudowaną jego obsługę, w przypadku urządzeń bez takiej funkcjonalności (która swoją drogą nie zawsze musi przynosić zamierzony efekt) i smartfonów z Androidem, dużo więcej opcji konfiguracyjnych zyskamy dzięki aplikacji.

Bierzemy więc do ręki smartfon, i instalujemy w nim aplikację Wi-Fi Manager, o której wspominaliśmy wcześniej. W darmowej wersji pojawiają się w niej reklamy, ale znajdziemy tu wszystko, czego potrzeba. Na głównym ekranie widzimy listę sieci Wi-Fi, zależnie od ustawienia na górnym pasku: tych, które są w zasięgu lub wszystkich, które pamięta telefon. Prócz nazwy punktu dostępowego widzimy jego adres MAC oraz dostępne zabezpieczenia. Obok stan połączenia, kanał oraz poziom sygnału – graficznie, procentowo lub wprost w jednostce dBm (pomiędzy trybami przełączamy się dotknięciem).

To, co teraz będzie nas interesować, to ustawienia dostępne w prawym, górnym rogu ekranu. Przewijamy listę do około połowy, by znaleźć sekcję Best network i od razu zaznaczamy pierwszą z opcji: Switch to best network, która nakaże aplikacji automatycznie łączyć nas z tym Wi-Fi, które ma najlepszy sygnał. Poniżej dodatkowe ustawienia – warto je przejrzeć, pamiętając przy tym, że poziom sygnału wyrażony w dBm jest tym lepszy, im wartość jest wyższa, tj. -55dBm jest mocniejszym zasięgiem, niż -70dBm.

Oto wybrane ustawienia, które warte są uwagi w pierwszej kolejności:

  1. At most this often – wybierzemy tu częstotliwość skanowania sieci. Innymi słowy, sprawdzenie dostępności lepszych nadajników i ewentualne przełączenie nastąpi nie częściej, niż co wskazany czas (od 15 sekund do 15 minut),
  2. When current level below – określimy tu, do jakiego poziomu ma spaść zasięg sieci, z którą jesteśmy obecnie połączeni, by aplikacja zainteresowała się przełączeniem nas do lepszego Wi-Fi,
  3. New level at least this much better – przełączenie nastąpi, jeśli inna sieć ma zasięg lepszy co najmniej o tyle dBm, ile wskażemy (pozwoli uniknąć raczej zbędnego w tej sytuacji przełączania na przykład z sieci z zasięgiem -70dBm na -69dBm),
  4. Prefer 5GHz – zaznaczenie zmusi telefon do wybierania sieci w paśmie 5GHz, nawet, jeśli ich poziom zasięgu będzie w pewnym stopniu niższy, niż sieci w paśmie 2,4GHz,
  5. Somewhat is up to this much – zdefiniujemy tu pojęcie w pewnym stopniu z poprzedniego punktu, wskazując konkretną wartość dBm,
  6. Choose 5GHz – zaznaczenie spowoduje, że telefon wybierze sieć w paśmie 5GHz, o ile jej zasięg będzie wystarczająco dobry,
  7. Good enough is this or better – zdefiniujemy tu pojęcie wystarczająco dobry z poprzedniego punktu,
  8. Consider networks with same SSID... – po zaznaczeniu aplikacja będzie przełączać smartfon pomiędzy sieciami na podstawie fizycznych urządzeń je tworzących, niezależnie od powtarzających się SSID.

Kiedy wiemy już, jakimi dysponujemy opcjami, przełączmy się na główny ekran pokazujący zasięg sieci wyrażony w dBm i... wybierzmy się na spacer po mieszkaniu. Sprawdźmy, w których obszarach chcielibyśmy, aby nastąpiło przełączenie, notując wartość zasięgu z naszych punktów dostępowych (czyli najczęściej routera oraz repeatera). Nie zapomnijmy sprawdzić zasięgu obydwu punktów, co przyda się, by uniknąć zbędnego przełączania w niektórych miejscach domu. Rozważmy poniższy, prosty przykład:

Załóżmy teraz, że znajdujemy się w pokoju A i jesteśmy połączeni z siecią z punktu dostępowego w routerze, z którą mamy najlepszy w tym momencie zasięg i przemieszczamy się do pokoju B. Tutaj okaże się, że wciąż zasięg z routera jest dobry, ale lepszy (-45 kontra -65dBm) osiągamy z repeatera.

To pierwszy moment, kiedy musimy podjąć decyzję, czy zysk 20dBm jest wart przełączenia telefonu do nowej sieci? W tym przypadku przyjmijmy, że nie, co warto wziąć pod uwagę podczas modyfikacji ustawień z 2. oraz 3. punktu z powyższej listy. W 3. punkcie ustalmy na przykład, że chcemy łączyć się z nową siecią, jeśli jest ona co najmniej o 25dBm lepsza od obecnej lub w punkcie 2. ustalmy, że jakimkolwiek przełączaniem zainteresowani będziemy dopiero, gdy zasięg obecnej sieci będzie gorszy, niż -65dBm.

Dzięki temu, przechodząc teraz do pomieszczenia C, telefon zgodnie z ustalonym harmonogramem częstotliwości przełączy się wkrótce na sieć z repeatera (-35 kontra -75dBm to większa, niż 25dBm różnica, a -75dBm jest przy tym gorszym zasięgiem od ustalonej granicy -65dBm). Zwróćmy uwagę, że wracając teraz do pomieszczenia B utrzymamy tym razem połączenie z repeaterem – zasięg nie spadł poniżej ustalonej granicy i przełączenie na anteny z punktu dostępowego routera będzie miało miejsce dopiero w pokoju A.

Choć z początku wszystko może wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości takie nie jest. Wystarczy uważnie obserwować wskaźnik zasięgu, pamiętać o właściwym interpretowaniu wyników i sporządzać notatki lub mieć dobrą pamięć, szczególnie, jeśli korzystamy z większej liczby, niż dwóch punktów dostępowych. Kiedy wszystko już skonfigurujemy, od tego momentu podróżując ze smartfonem po mieszkaniu unikniemy kiepskiego zasięgu, ale też zbędnych przełączeń sieci, które w przytoczonym przykładzie mogłyby występować w pomieszczeniu B.

Teraz pozostają już tylko eksperymenty i wybranie optymalnych w naszej sytuacji ustawień. Na koniec warto dodać, że Wi-Fi Manager oferuje także proste widgety, które już na pulpicie podpowiedzą z jaką siecią jesteśmy połączeni oraz pozwolą szybko wyłączyć lub włączyć inteligentne przełączanie pomiędzy sieciami z lepszym zasięgiem.

Aplikację Wi-Fi Manager można pobrać korzystając z naszego katalogu.

© dobreprogramy