Więcej dzieci umie grać w gry komputerowe, niż jeździć na rowerze

Więcej dzieci umie grać w gry komputerowe, niż jeździć na rowerze

10.03.2014 17:59, aktualizacja: 10.03.2014 19:41

Firma AVG opublikowała dziś wyniki badań dotyczących wykorzystania Internetu i wszelkiej maści komputerów przez dzieci. Nie można powiedzieć, że wyniki zaskakują — raczej potwierdzają pewne przypuszczenia odnośnie naszych zwyczajów. Nikogo nie powinna szokować informacja, że najmłodsi coraz więcej czasu spędzają grając, czatując czy buszując po stronach Internetowych. W badanej grupie wiekowej, 89% dzieci aktywnie spędza czas w Sieci i coraz większą popularnością cieszą się platformy specjalnie dla nich przygotowane. Ponad 60% dzieci spędza w Sieci więcej niż 2 godziny tygodniowo, 7% powyżej 10 godzin. Z jakiejś formy kontroli rodzicielskiej korzysta 64% rodziców.

Bardzo wcześnie, bo w wieku 2-5 lat, dzieci nabywają umiejętności związane z obsługą komputera. W tym przedziale wiekowym już 66% dzieci potrafi grać w gry komputerowe, podczas gdy tylko 58% umie jeździć na rowerze. Dzieci lepiej radzą sobie z korzystaniem z przeglądarki internetowej (28%) niż z wyjęciem jedzenia z lodówki i przygotowaniem prostej kanapki (26%). 47% dzieci potrafi korzystać ze smartfonu bądź tabletu, a tylko 38% umie napisać swoje imię na kartce.

Obraz

89% mam twierdzi, że ich dziecko nigdy nie było dręczone przez rówieśników w Internecie. Wynik ten może cieszyć, ale doświadczenia pokazują, że zdecydowanie za często rodzice nie wiedzą co się dzieje lub nie potrafią prawidłowo ocenić zagrożenia. Według AVG ofiarami cyberprzemocy padło około 30% dzieci. Jeśli chodzi o dzieci nieco starsze, warto spojrzeć na wyniki badań, opublikowane przez amerykańską organizację National Crime Prevention Council. Według NCPC ofiarami cyberprzemocy pada 41% nastolatków, przy czym tylko 11% rozmawia o tym z rodzicami.

Cyberprzemoc może mieć tragiczne skutki. Prawdopodobnie najgłośniejszą sprawą związaną z dręczeniem w Sieci było samobójstwo niespełna 14-letniej Megan Meier z Missouri. Rodzice Megan wiedzieli o problemie i starali się jej pomóc, ale mimo tego nie udało się zapobiec śmierci dziewczyny. W styczniu tego roku, na skutek wiadomości namawiających do samobójstwa, jakie dostawała na Facebooku, na swoje życie targnęła się 14-latka z El Paso. Te wydarzenia wywołują zawsze silne reakcje i podrywają kolejne osoby, często najbliższe rodziny ofiar, do walki z cyberprzemocą.

AVG informuje także, że już 80% rodziców dzieci w wieku od 0 do 5 lat umieściło w Internecie zdjęcie swojego dziecka. Najczęstszym powodem (25%) jest chęć „pochwalenia się” dzieckiem, na dalszej pozycji jest pokazanie zdjęcia rodzinie i znajomym. 8% rodziców już zarejestrowało adres e-mail dla swojego dziecka, które jeszcze przecież nie umie pisać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)