Wielka Brytania odetnie piratów?

Strona główna Aktualności

O autorze

Po kontrowersyjnym pomyśle odcinania użytkowników pobierających z Internetu nielegalne treści we Francji, na podobny pomysł wpadły organizacje antypirackie w Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak w przypadku Francji, brytyjscy Internauci mieliby być monitorowani przez swoich dostawców, natomiast w przypadku notorycznych piratów zebrane dane byłyby dalej przekazywane do niezależnej komisji. Ta, po stosownej weryfikacji, najpierw zaczęłaby od wysyłania ostrzeżeń. Jeśli ostrzeżeni użytkownicy nadal kontynuowaliby przestępczy proceder, zostaliby czasowo lub całkowicie pozbawieni dostępu do globalnej sieci.

Czterej najwięksi dostawcy usług internetowych w Wielkiej Brytanii - BT, Tiscali, Orange oraz Virgin Media przez najbliższe kilka miesięcy mają rozmawiać z wytwórniami w Hollywood oraz wytwórniami fonograficznymi w celu ustalenia szczegółów. Warto przy tym zaznaczyć, że negocjacje pomiędzy przemysłem muzycznym a rządem Wielkiej Brytanii toczą się już od przeszło dwóch lat, a mimo to nie zostały na razie podjęte żadne decyzje w tej sprawie.

Plany wprowadzenia w życie tych przepisów pozostawiają wiele kwestii pod znakiem zapytania. Niejasna pozostaje choćby sprawa darmowych hotspotów działających na terenie prawie całego kraju, z których może skorzystać praktycznie każdy. Co więc w przypadku, gdy ktoś korzystając z takiego hotspota pobierze z sieci nielegalne materiały? Kto wtedy usłyszy zarzuty, do kogo trafi ostrzeżenie o możliwości odcięcia od sieci?

Rzecznik stowarzyszenia dostawców usług internetowych w Wielkiej Brytanii jest jednak pełen nadziei, że dostawcy porozumieją się między sobą co do kwestii budzących wątpliwości. Przyklaskuje im Roz Groome, prezes organizacji antypirackiej NBC Universal walczącej o prawa wytwórni, podkreślająca ogromne wręcz straty spowodowane coraz częstszym naruszaniem praw autorskich. Przypomnijmy, że ocenia się, iż sześć milionów użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu pobiera z globalnej sieci muzykę oraz filmy.

© dobreprogramy