Wikipedia rozważa przyjęcie licencji Creative Commons

Strona główna Aktualności

O autorze

Wikimedia Foundation, organizacja stojąca za Wikipedią rozważa przyjęcie licencji Creative Commons dla treści zgromadzonych w internetowej encyklopedii.

Aktualnie artykuły tworzone przez użytkowników Wikipedii objęte są licencją GNU Free Documentation License. Licencja ta powstała specjalnie dla dokumentacji tworzonej w ramach projektu GNU i choć jest wykorzystywana w Wikipedii od początku istnienia encyklopedii, posiada wiele ograniczeń. Problemem jest między innymi niekompatybilność z innymi licencjami typu GPL czy właśnie Creative Commons, co utrudnia wykorzystanie treści z Wikipedii w innych utworach.

Wikipedia planuje migrację na licencję Creative Commons z warunkami Uznanie autorstwa oraz Na tych samych warunkach. Szczegółowy opis tej licencji dostępny jest na stronach Creative Commons. Warto wspomnieć, że migracja była już planowana jakiś czas temu, ale okazało się to niemożliwe - autorzy treści w Wikipedii w myśl aktualnie obowiązującej licencji zachowują swoje prawa autorskie, co w praktyce uniemożliwia taką zmianę. Niemniej licencja GFDL została niedawno zmodyfikowana i ustalono przedział czasowy (od 1 listopada 2008 do 1 sierpnia 2009), w którym migracja może zostać przeprowadzona z pominięciem wcześniejszych problemów.

W głosowaniu nad migracją na licencję Creative Commons może wziąć każdy, kto przed 15 marca 2009 dokonał przynajmniej 25 edycji. Pomyślny wynik głosowania nie przesądza jeszcze o migracji, wcześniej pomysł musi zyskać akceptację zarządu fundacji.

© dobreprogramy