r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Windows 10 15046 w Fast Ring. Można zablokować programy spoza sklepu

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Osoby korzystające z kompilacji Windowsa w Fast ring otrzymały dostęp do testowej kompilacji 15046. Nowa wersja nie wprowadza większych zmian względem poprzedniej, skupia się raczej na poprawianiu błędów i dopracowywaniu detali.

Od poprzedniego wydania, oznaczonego 15042, minęły tylko 4 dni, a częstsze aktualizacje to prawdopodobnie znak, że prace mają się już ku końcowi. Aktualizacja Creators Update ma pojawić się w kwietniu, więc w tym miesiącu powinniśmy zobaczyć wersję gotową do udostępnienia wszystkim użytkownikom. Dlatego też w najbliższym czasie należy spodziewać się raczej zmian „pod maską„ i poprawiania błędów, niż rewolucyjnych nowości, zmieniających sposób korzystania z systemu.

Co znajdziemy w 15046? Przede wszystkim lepszą kontrolę nad instalowaniem programów. Użytkownicy tej kompilacji mają możliwość decydowania, jakie typy aplikacji będą „wpuszczane” na dany komputer. W ustawieniach będzie można wybrać, czy możliwe będzie instalowanie programów spoza sklepu Microsoftu i ewentualnie włączyć powiadomienia ostrzegające o niepewnym pochodzeniu aplikacji. Powiadomienie poinformuje, że tylko sklep Microsoftu jest bezpiecznym źródłem programów i przeniesie do sklepu, gdzie polecone zostaną zamienniki instalowanego programu. W niektórych przypadkach nastąpi przekierowanie do konkretnego programu w sklepie. Możliwe, że pomoże to początkującym obronić się przed złośliwymi programami. Czyżby Microsoft pozazdrościł Apple'owi Gatekeepera? Na razie blokada instalacji spoza sklepu będzie wyłączona.

r   e   k   l   a   m   a

Jest tu też poprawiony Windows Defender, są to jednak poprawki kosmetyczne. Windows Defender Security Center dorobiło się własnej ikonki w obszarze powiadomień, dzięki czemu na pierwszy rzut oka widać stan ochrony. Można też szybko uruchomić program, korzystając z tej ikonki, tak samo jak z poziomu ustawień systemu. Kliknięcie w powiadomienie antywirusa także uruchomi Security Center.

Trochę zmian doczekała się Cortana, ale korzystający z Windowsa po polsku i tak z nich nie skorzystają. Trwają prace nad ustaleniem, co i jak można wyświetlać, jeśli użytkownik wróci do pracy z Cortaną na innym urządzeniu. Chodzi o to, by informacje kontekstowe były dostępne wszędzie, co pozwoli dokończyć albo zacząć pracę w drodze. Cortana będzie przypominać o ostatnio otwieranych stronach, używanych niedawno programach i plikach. Wcześniej Cortana ograniczała się do pokazywania stron w Centrum akcji.

Poza tym po eksperymentach z kolorami autorzy systemu wrócili do oryginalnych kolorów Cortany na Pasku zadań. Zaprojektowali także nową ikonkę ustawień gier i dopracowali tłumaczenia na inne języki niż angielski. Warto zwrócić na to szczególną uwagę i w razie gdyby któreś ze sformułowań było niezrozumiałe, zgłosić ten fakt i zaproponować zmiany.

Nowa kompilacja to też nowe problemy. Jeśli w czasie instalacji system dojdzie do 71% i wróci do zera, warto zajrzeć na forum. Mogą też pojawić się problemy z ustaleniem aktywnego okna przy uruchamianiu narzędzi deweloperskich w Edge'u. Więcej o błędach i poprawkach można dowiedzieć się z bloga Microsoftu.

Odpowiadająca wydaniu 15046 kompilacja mobilnego Windowsa może pojawić się w tym tygodniu, ale nie ma gwarancji. na razie można sprawdzać nowości tylko na PC.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.