Windows 10 15063: szybko zróbmy dwie poprawki, będzie nowy build

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Nie, Microsoft nie będzie zwalniał tempa rozwoju Windows 10 tylko dlatego, że Insiderzy nie nadążają z aktualizacją buildów. Jak komuś nie pasuje Fast Ring, to przecież może się zapisać do Slow, prawda? Ale w erze, w której wszystko musi być najnowsze i najszybsze, czy ktoś coś testuje w Slow? Build 15063 pojawił się kilka godzin temu na serwerach Microsoftu, przynosząc poprawki do raptem dwóch błędów.

Te dwa poprawione błędy właściwie nie dotyczą nawet Windowsa 10 per se, ale przeglądarki Edge i frameworku .NET. Choć z drugiej strony, jak dziś zakreślić granice tego, co jest systemem operacyjnym? I tak oto:

  • naprawiono usterkę z ostatniego buildu 15061 wskutek której Edge zawieszało się kompletnie po otwarciu jakiejkolwiek większej strony,
  • naprawiono usterkę z instalowaniem pakietów językowych – związane z nimi pliki i klucze Rejestru nie instalowały się po aktywowaniu .NET Frameworka 3.5.

Co tu jeszcze doskwiera? Praktycznie wszystko to, o czym słyszeliśmy już wcześniej:

  • Pomimo tej sprawy z .NET-em, wciąż niemożliwe jest pobieranie nowych paczek językowych, wcześniej pobrane paczki jednak działają. Nowe paczki zostaną udostępnione w tym tygodniu.
  • Niekiedy komputer podczas instalacji tego buildu może zwrócić błąd 8024a112. Pozostaje wówczas zrestartować maszynę. Jeśli Windows zawiesi się podczas restartu, zalecane jest fizyczne wyłącznie komputera na chwilę. Potem zamiast iść na spacer należy komputer ponownie włączyć.
  • Niekiedy komputer podczas instalacji tego buildu może zwrócić błąd 8024a112. Pozostaje wówczas zrestartować maszynę. Jeśli Windows zawiesi się podczas restartu, zalecane jest fizyczne wyłącznie komputera na chwilę. Potem zamiast iść na spacer należy komputer ponownie włączyć.
  • Windows Update informuje niekiedy o zaniechaniu aktualizacji – wówczas trzeba skasować w Rejestrze klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Auto Update\RequestedAppCategories\8b24b027-1dee-babb-9a95-3517dfb9c552

  • Niektóre aplikacje i gry ulegają awarii wskutek błędnej konfiguracji (sic!) identyfikatora reklamowego. Ta sprawa ciągnie się od buildu 15031, by rozwiązać kłopot, należy usunąć z rejestru klucz HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AdvertisingInfo.
  • Aktualizacje wymagające restartu nie wyświetlają powiadomienia, że potrzebują restartu, trzeba sprawdzić ich stan w Ustawieniach > Aktualizacje i bezpieczeństwo > Windows Update.
  • Do tej pory nie naprawiono problemu z zielonym ekranem w trakcie transmisji gier – ten zielony ekran paska gier jest widoczny jednak tylko dla nadawcy.
  • W momencie wydania tego buildu nie można było zaktualizować Windows 10 Anniversary Update do niego – ścieżka aktualizacji nie była jeszcze gotowa. Wygląda na to już jednak, że teraz działa.

Dobrze, że w Windowsie pojawiają się w końcu aktualizacje różnicowe (delta), bo strach pomyśleć, ile w takim cyklu ruchu sieciowego by Microsoft wygenerował na popychanie nowych, nic praktycznie nie wnoszących buildów do setek tysięcy uczestników programu Windows Insider.

Jeśli nic się nie zmieni, to Windows 10 Creators Update RTM zobaczymy jeszcze w marcu.

© dobreprogramy