Windows 10 Pro znacznie skraca czas pracy na baterii na laptopie Surface?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wiele osób, które kupiło nowego laptopa Surface z domyślnie zainstalowanym systemem Windows 10 S, pewnie nie było zachwyconych narzuconymi przez ten system ograniczeniami, w szczególności możliwością instalowania oprogramowania tylko z oficjalnego Sklepu. Temu jednak zaradzić było łatwo – wystarczy wybrać upgrade do Windows 10 Pro, tym bardziej, że jest ona darmowa. Najwyraźniej jednak pojawili się klienci niezadowoleni z efektów takiego upgrade’u.

Zmiana systemu na Windows 10 Pro najwyraźniej bowiem zaszkodziła zarówno wydajności jak i czasowi pracy na baterii Surface Laptopa. Warto pamiętać, że to właśnie te parametry były reklamowane przez Microsoft jako „lepsze” – system miał się uruchamiać w 15 sekund, a na Surface Laptopie pozwoli nawet na 14,5 godziny odtwarzania wideo na jednym ładowaniu. Niezależne testy obietnice te potwierdziły, przykładowo redaktorzy serwisu Engadget uzyskali aż 14 godzin i 49 minut pracy.

Jak sprawuje się jednak Surface Laptop z Windows 10 Pro? Trudno powiedzieć. W środku tego jednorazowego urządzenia (0/10 naprawialności w teście serwisu iFixit!) znajdziemy akumulator 45,2 Wh, praktycznie taki sam, jak w nowym Surface Pro 5. generacji (45 Wh). Zarówno Surface Laptop jak i Surface Pro korzystają z niemal takich samych procesorów – odpowiednio Intel Core i5-7200U oraz Core i5-7300U, oba z TDP 7,5-15W.

Tymczasem niezależne wyniki testów czasu pracy na akumulatorze dla działającego domyślnie pod kontrolą Windows 10 Pro komputera Surface Pro okazały się fatalne – na poziomie od 5 do 5,5 godziny. To wynik daleki od tego, co początkowo Microsoft obiecywał, tj. wydłużeniu czasu pracy o 50% w porównaniu do Surface Pro poprzedniej generacji.

Mamy więc praktycznie ten sam procesor, praktycznie taki sam akumulator, jedyna różnica w systemie operacyjnym – i ogromną różnicę w czasie pracy na akumulatorze. Czyżby Windows 10 Pro aż tak bardzo nie nadawał się do urządzeń przenośnych? Firma z Redmond nie skomentowała sytuacji… ale pozwoliła nabywcom Surface Laptopa, którzy zrobili upgrade do Windows 10 Pro wrócić do poprzedniego systemu.

W tym celu jednak konieczna jest reinstalacja z pendrive, z wykorzystaniem nowego obrazu ratunkowego, jaki właśnie pojawił się na stronach Microsoftu. Obraz ma 9 GB – i niestety skorzystanie z niego oznacza utratę wszystkich danych na komputerze. Zaskakujące, tym bardziej, że wydawałoby się, że firmie z Redmond powinno zależeć na ułatwieniu użytkownikom eksperymentowania z przejściem na Windows 10 Pro.

© dobreprogramy