r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Windows 10: obsługa kart w każdym oknie. Idą duże zmiany w powłoce

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

W marcu zeszłego roku Peter Skillman, odpowiedzialny za rozwój interfejsu Windowsa, potwierdził, że Microsoft pracuje nad gruntownymi zmianami w jednym z najważniejszych składników windowsowej powłoki, menedżerze plików Eksplorator. Ponad rok trzeba było czekać na kolejne informacje w tej kwestii. Dziś nieoficjalnie wiadomo, że powłoka będzie obsługiwała przeglądania w kartach.

Przecieki na ten temat opublikował serwis Windows Central, powołując się na własne źródła w Microsofcie. Według nich, do Windowsa 10 ma trafić Tabbed Shell, dzięki której w każdym oknie uruchomić będzie można pasek kart. Zmiany nie będą wymagać żadnej pracy ze strony deweloperów – Windows sam będzie grupował instancje tej samej aplikacji.

Zamiast jednak wyświetlać się one jako zgrupowane ikony na pasku zadań, Windows umieści wszystkie okna w jednym oknie zbiorczym. W jego nagłówku wyświetlany będzie pasek karty. Przełączanie się pomiędzy nimi będzie się odbywało dokładnie tak samo, jak ma to miejsce we współczesnych przeglądarkach internetowych. Dotyczyć to będzie oczywiście także Eksploratora.

r   e   k   l   a   m   a

Obsługa Tabbed Shell nie będzie wymagała dodatkowej pracy od programistów, możliwa jednak będzie własna integracja z kartami. Dzięki temu paski narzędziowe będą mogły być rysowane tylko raz, zaś zmieniać będzie się przy przełączaniu kont tylko pozostała zawartość okna. Dobrze ilustrują przygotowane przez Windows Central makiety interfejsu Worda: paski wstęg będą stałe, zmieniać będzie się jedynie edytowany dokument i wartości w polach.

Przecieki generują wiele pytań. Przede wszystkim o to, czy Tabbed Shell będzie włączone domyślnie. A jeśli tak, to czy z paska zadań znikną instancje jednej aplikacji? Czy w jednym oknie będzie można przełączać się pomiędzy różnymi aplikacjami czy też tylko pomiędzy wieloma instancjami jednej? I w końcu – kiedy Tabbed Shell trafi do użytkowników. Wszystkie one pozostają jednak na razie bez odpowiedzi.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.