Windows 10 po aktualizacji spowolnił internet? Wiemy już, jak to naprawić

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Kolejne dni ujawniają kolejne problemy z Windowsem 10, po tym jak otrzymał swoją dużą aktualizację Anniversary Update. Użytkownicy szybkich szerokopasmowych łączy narzekają, że znacząco spadła szybkość przesyłania danych. Wygląda na to, że winna jest źle skonfigurowana usługa Window Auto-Tuning – problem znany już od od czasów Windows Visty. Zdaniem niektórych badaczy, Microsoft celowo ogranicza użytkownikom szybkość Internetu!

W założeniu Window Auto-Tuning miał zwiększać wydajność wszystkich programów, które komunikują się po protokole TCP przez sieć. Dwa lata temu na łamach bloga duckware.com pojawił się wpis wyjaśniający problem z automatyczym zarządzaniem rozmiarem okienka odbiorczego TCP (RWIN). Wszystko zależy tutaj od klasyfikacji połączenia internetowego (nieznane/sieć publiczna/sieć prywatna/domena). W zależności od tej klasyfikacji, Windows uaktywnia różne heurystyki optymalizacji połączenia.

Czasem dla połączenia przez sieci publiczne mogą zostać włączone „ograniczone optymalizacje” (autotuninglevel: restricted). Co to w praktyce oznacza? Wydanie w konsoli polecenia netsh interface tcp set global ujawnia, że okienko RWIN może zostać wówczas powiększone poza swoją domyślną wartość – ale w pewnych scenariuszach to powiększenie będzie ograniczone. W których scenariuszach, tego już w dokumentacji nie znajdziemy. Wiadomo jednak, że Windows robi co może, by rozmiar okienka nie przekroczył nigdy 256 KB. Ustawienie „restricted” nadpisuje zarazem normalny tryb, w którym to rozmiar okienka RWIN rośnie w zależności od potrzeb, bez ograniczeń.

Większość użytkowników nigdy nie zobaczy tego problemu: mają zbyt wolne łącza, a zarazem korzystają ze zbyt szybkich usług (o niskim wskaźniku RTT, minimalnego czasu przesłania sygnału w obu kierunkach). Jeśli jednak ktoś ma naprawdę szybki Internet, np. optyczne łącze w domu, a komunikuje się z serwerami o dużym lagu, to wówczas Windows odczuwalnie ograniczy mu szybkość transmisji.

Poskramiamy Window Auto-Tuning

Z doniesień użytkowników Windowsa 10 wynika, że po aktualizacji Anniversary Update wszystkie połączenia zaczęły zachowywać się tak, jakby były objęte tym ograniczeniem. Na szczęście, łatwo ten problem rozwiązać samodzielnie. Oto kolejne kroki:

1. Należy otworzyć okno wyszukiwania (skrót Windows+S), wpisać cmd.exe, a następnie trzymając klawisze Shift i Control nacisnąć Enter. Uruchomi to konsolę w trybie administratora (należy wydać zgodę w oknie dialogowym User Access Control).

2. Następnie wydajemy polecenie netsh interface tcp show global – wyświetli to listę ustawień TCP. Jeśli znajdziemy na liście ustawienie Receive Window Auto-Tuning Level z wartością normal lub restricted, wówczas należy to wyłączyć. Jeśli Receive Window Auto-Tuning Level już ma wartość disabled, to oznacza to, że co innego winne jest spowolnieniu dostępu do Internetu.

3. Aby wyłączyć Windows Auto-Tuning, należy wydać polecenie netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled, a następnie zrestartować system. Problem ograniczonego rozmiaru RWIN powinien zniknąć.

4. Przywrócić działanie tego mechanizmu można poleceniem netsh int tcp set global autotuninglevel=normal.

Jeśli napotkaliście ten problem, dajcie nam o tym znać w komentarzach. Przyznajemy, że w redakcji nie trafiliśmy na niego po ostatniej aktualizacji, ale też nie mamy tam za szybkiego łącza internetowego. Zupełnie inaczej w domu, z optycznym łączem 100 Mb/s – z nowym Windowsem 10 przesyłanie plików z niektórych cyberschowków zwolniło nawet o połowę. Wyłączenie Windows Auto-Tuning pozwoliło w pełni wykorzystać możliwości łącza.

© dobreprogramy

Komentarze