Windows 10 sterowany wzrokiem: nadzieja dla tysięcy chorych na ALS

Strona główna Aktualności

O autorze

Chcesz skorzystać z komputera, ale do dyspozycji masz tylko oczy. Cała reszta ciała sparaliżowana. Co robisz? Uruchamiasz Windows 10, które oferuje mechanizm o nazwie Eye Control. Projekt, który swój początek miał w pomyśle rzuconym podczas hackathonu w 2014 roku, dziś znajduje swoją implementację w systemie operacyjnym Microsoftu. We współpracy z firmą Tobii, udało się stworzyć rozwiązanie, które pozwoli każdemu kontrolować spojrzeniem wskaźnik myszy i klawiaturę.

Ta wręcz transhumanistyczna technologia jest owocem misji, jaką postawił sobie Microsoft, ale też odpowiedzią na wyzwanie rzucone przez byłego gracza futbolu amerykańskiego Steve’a Gleason. Cierpi on na chorobę Lou Gehriga (ALS, stwardnienie zanikowe boczne) i pragnie, by technika pozwoliła przekroczyć doskwierające mu fizyczne ograniczenia. Postępująca neurodegeneracja prowadzi do zaników całych grup mięśniowych, a wreszcie paraliżu i śmierci.

Zanim jednak do tego dojdzie, chory najdłużej zachowuje kontrolę nad aparatem ruchowym gałki ocznej. Kierowanie spojrzeniem staje się ostatnim sposobem aktywnej komunikacji ze światem. Teraz, jak możemy przeczytać na łamach bloga Microsoft Accesibility, Windows 10 otrzymuje wsparcie dla sterowania spojrzeniem.

Funkcja Eye Control zostanie wprowadzona do wersji beta systemu udostępnianych przez program Windows Insider. Każdy, kto posiada tracker wzroku, taki jak np. gamingowy Tobii 4C, będzie mógł ją uaktywnić i sterować wskaźnikiem myszy, ekranową klawiaturą i syntetyzatorem mowy za pomocą wzroku. W ten sposób można na komputerze zrobić wszystko to, co wcześniej było możliwe za pomocą myszki i klawiatury – choć oczywiście nie tak szybko.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć, jak przebiegał proces budowy rozwiązania, które na pewno podniesie nieco jakość życia tysięcy ludzi dotkniętych tą koszmarną chorobą.

© dobreprogramy