Windows 7 na dyskach SSD

Strona główna Aktualności

O autorze

Na łamach bloga Engineering Windows 7 pojawił się bardzo ciekawy dokument poświęcony współpracy Windows 7 z dyskami SSD. Obszernie opisuje on nie tylko to, co zrobiono po stronie systemu by zoptymalizować go pod kątem współpracy z dyskami SSD, sporo miejsca poświęca także samej technologii dysków SSD - których autorzy przetestowali niemal dwieście.

Omawia w szczegółach technicznych mocne i słabe strony tych rozwiązań (np. stopień postępującej z czasem degradacja wydajności związanej z nadpisywaniem tych samych komórek pamięci) podkreślając jednocześnie, że w poszczególne modele dostępne obecnie na rynku znacząco się od siebie różnią (najsłabsze nie dorównują wydajnością normalnym dyskom, najlepsze przekraczają je o rząd wielkości). Dokument zawiera także spory zestaw odpowiedzi na typowe pytania, które pojawiają się u użytkowników zainteresowanych technologią SSD.

Dla tych, którzy nie lubią czytać długo i po angielsku, mały skrót tego, co zrobiono po stronie systemu. Przede wszystkim, dzięki optymalizacji niskopoziomowej Windows 7 znacznie ogranicza liczbę zapisów na dysk i procesów czyszczenia bufora zapisu. Zyski z tych zabiegów odczuć można także przy normalnych dyskach, ale w przypadku dysków SSD mają one jeszcze większe znaczenie. Co więcej, Windows 7 obsługuje także operacje kasowania typu Trim, które pomagają zredukować zużycie postępujące wraz z wielokrotnymi zapisami tych samych komórek oraz zwiększyć wydajność zapisu (komórek pamięci flash nie można tak po prostu nadpisać, trzeba je wcześniej wykasować). Dodatkowo, Windows 7 nie będzie przeprowadzał defragmentacji takich dysków (jest ona całkowicie zbędna), wyłączy też Superfetch i ReadyBoost i zoptymalizuje parametry plików wymiany, hibernacji oraz pracy BitLockera.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRoboty zabiorą nam pracę? Nie tak szybko – nawet Elon Musk zmienił zdanie