Windows 8.1 Update 1 wyciekł do Sieci, widać spore zmiany dla aplikacji Metro

Strona główna Aktualności

O autorze

Oficjalny termin wydania Windows 8.1 Update 1 miał przypaść na początek kwietnia, ale doniesienia, że nowa wersja systemu przyniesie sporo ulepszeń w zakresie tradycyjnego, wykorzystującego myszkę i klawiaturę interfejsu użytkownika, sprawiły, że wielu chciało zobaczyć ją znacznie szybciej. Kolejne wieści z Microsoftu przesunęły ten termin na 11 marca, ale najwyraźniej i to nie wystarczyło. Ktoś się więc postarał o prezentację nowego Windows na własną rękę – w cyberschowkach i sieciach P2P od kilkunastu godzin znaleźć można nieoficjalną kompilację Update 1, zawierającą najwyraźniej już wszystkie obiecywane zmiany.

Za wyciek najprawdopodobniej odpowiedzialni są Rosjanie – pierwsze linki pojawiły się na forum staiki.net. Plik o rozmiarze ponad 4 GB i nazwie 9600.16596.WINBLUES14_GDR_LEAN.140114-0237_X64FRE_CLIENT_EN-US-IR3_CCSA_X64FRE_EN-US_DV5.ISO (skrót MD5: e8ffbe1e557e515f24bd8769d83a3506) to obraz 64-bitowej wersji systemu w języku angielskim.

Pierwszą wielką zmianą, którą widać w nowej wersji systemu, jest dodanie do aplikacji Metro belki okna z dość standardowymi widżetami. Pozwalają one na zamykanie aplikacji, minimalizowanie jej oraz przeskalowanie do połowy ekranu (do wyboru – przy lewej lub prawej jego krawędzi), tak by umożliwić pracę z dwiema aplikacjami Metro jednocześnie.

Potrzeby użytkowników myszy zostały też wzięte pod uwagę na samym ekranie Start: kliknięcie prawym przyciskiem myszy na kafelku otwiera teraz menu kontekstowe, dające możliwość przeskalowania rozmiarów, odpięcia z ekranu, przypięcia do paska zadań, czy uruchomienia z uprawnieniami administratora. Ekran Start otrzymał też przyciski wywołania standardowej wyszukiwarki i wyłączenia systemu.

W trybie desktopowym pojawiła się opcja pokazywania aplikacji Metro na pasku zadań (włącznie z ich podglądem). Uruchomienie w ten sposób aplikacji pozostawia pasek zadań nad jej ekranem do momentu pierwszej interakcji użytkownika, po której pasek znika (to prawdopodobnie niezamierzony błąd). Nie ma co na razie liczyć jednak na porządne menu Start: wciąż mamy do dyspozycji tylko przycisk Start na desktopie, przełączający do ekranu startowego Modern UI.

Na razie też niewiele wiadomo na temat kwestii bezpośredniego uruchamiania Windows do klasycznego desktopu. Rosyjscy blogerzy twierdzą jednak, że zainstalowanie aktualizacji na czystej partycji komputera bez podłączonego ekranu dotykowego prowadzi do uaktywnienia opcji Boot-to-Desktop.

Z pozostałych rzeczy – Internet Explorer otrzymał aktualizację do wersji 11.0.3, zoptymalizowano też framework XAML pod kątem zużycia pamięci i większej responsywności systemu.

Przypominamy, że instalując tak wczesną, nieoficjalną kompilację systemu, robicie to na własną odpowiedzialność.

© dobreprogramy
s