Windows Vista: debiut w 8 edycjach?

Strona główna Aktualności

O autorze

Serwis Neowin, powołując się na źródła zbliżone do Microsoftu, wymienia edycje systemu Windows Vista, jakich należy spodziewać się w chwili oficjalnej premiery produktu, tj. najprawdopodobniej w drugiej połowie października b.r.

Osiem edycji o jakich pisze Neowin to na pierwszy rzut oka więcej niż wynikało z poprzednich (także nieoficjalnych) informacji. W październiku ub.r., powołując się na zwykle świetnie poinformowanego Paula Thurrotta, pisaliśmy o siedmiu edycjach. Okazuje się, że edycji będzie (przynajmniej w chwili premiery) tylko pozornie więcej. Wśród tych wymienionych przez Neowin nie ma bowiem edycji Enterprise (pojawi się ona zapewne dopiero w 2007 r.), natomiast dwie edycje występują w podwójnych odmianach z oznaczeniem "N" (odmiana bez Windows Media Player) i bez tego oznaczenia.

Lista o której pisze Neowin:

  • Windows Vista

  • Windows Vista Home Basic

  • Windows Vista Home Basic N

  • Windows Vista Home Premium

  • Windows Vista Business

  • Windows Vista Business N

  • Windows Vista Small Business

  • Windows Vista Ultimate

Porównując z naszym październikowym materiałem widać, że edycje początkowo określane jako Professional przyjmą najprawdopodobniej ostateczną nazwę Business. Ma to zapewne wyraźnie podkreślić ich przeznaczenie. Dla najbardziej zaawansowanych użytkowników domowych przeznaczona będzie natomiast edycja Ultimate. Zastanowienie wzbudza pierwsza pozycja bez żadnego oznaczenia. Trudno przypuszczać aby był to następca ograniczonej funkcjonalnie wersji Starter Edition choć jest to oczywiście możliwe.

Przypomnijmy, prawdopodobne różnice pomiedzy poszczególnymi edycjami, których spodziewać się możemy w chwili premiery nowego systemu. Home Basic - to edycja skierowana do początkujących i niewymagających klientów, Home Premium - edycja dla użytkowników domowych, która ma oferować funkcje centrum domowej rozrywki (najbardziej zbliżone do obecnego Media Center Edition) z dodatkiem kilku funkcji zwiększających mobilność, Business - edycja dla firm i instytucji (odpowiednik dzisiejszego XP Professional) ma zawierać funkcje sieciowe, serwer IIS, pulpit zdalny itp., Small Business Edition - wersja, która dodatkowo ma zawierać funkcje oraz subskrypcje zintegrowanych usług, takich jak OneCare czy Office Live! Kompilacją wszystkich cech i funkcji z poszczególnych edycji domowych i biznesowych będzie Ultimate.


Uaktualnienie, 14.02.2005, 10:25

Jak dowiedział się Steven Bink, bezpośrednio ze źródeł w Microsoft, lista edycji Windows Vista będzie obejmować edycję Starter Edtion (wersja systemu o ograniczonych możliwościach dla krajów rozwijających się). Nie będzie edycji "bez oznaczenia" - w tym miejscu chodziło właśnie o Starter Edition.

© dobreprogramy
s