Windows XP Starter Edition - jeszcze bardziej ograniczony

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft nie rzucał słów na wiatr zapowiadając, że dużo tańsza wersja Windows XP Starter Edition będzie funkcjonalnie ograniczona. Wersja ta przeznaczona jest do sprzedaży wraz z tanimi komputerami w tzw. "rozwijających się" krajach o wysokim stopniu piractwa.

Oprócz zapowiadanych wcześniej ograniczeń dotyczących maksymalnej rozdzielczości i liczby uruchomionych jednocześnie programów okazuje się, że system ma być, jak to określono "selektywnie kompatybilny", i nie będzie pracował pod kontrolą szybszych procesorów. W konsekwencji, systemu nie da się uruchomić w komputerach posiadających procesor Intel Pentium 4 czy AMD Athlon. Będzie to możliwe jedynie na maszynach wyposażonych tańsze i mniej wydajne procesory Intel Celeron, AMD Duron i Geode oraz procesory VIA. Ograniczenia będą możliwe dzięki odpowiednim mechanizmom zajmującym się identyfikacją typu procesora.

Krok ten być może jest i logiczny w świetle przeznaczenia wersji Starter Edition do tanich komputerów, jednak kolejne ograniczenia zwiększają negatywne postrzeganie tego produktu. Koncepcja taniego systemu spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uzytkowników, jednak w sytuacji bardzo dużych ograniczeń funkcjonalnych i licencyjnych, nawet planowana cena na poziomie 15 - 35 USD, znacznie ograniczy zainteresowanie potencjalnych klientów.

Windows XP Starter Edition jest dostępny (lub będzie w niedalekiej przyszłości) wyłącznie z nowymi komputerami w Indonezji, Malezji, Tajlandii, Indiach, Rosji i Brazylii. Na razie nie podjęto jeszcze pozytywnej decyzji na temat dystrybucji w Polsce tej wersji.

© dobreprogramy
s