Windows obchodzi swoje 23 urodziny

Strona główna Aktualności

O autorze

20 listopada 1985, czyli dokładnie 23 lata temu Microsoft wydał pierwszy system operacyjny z rodziny Windows, oznaczony jako 1.0. Pomimo, że była to tak naprawdę nakładka na popularnego wówczas DOSa to wniosła ona wiele nowatorskich rozwiązań w świecie oprogramowania komputerowego.

W stosunku do poprzednich, tekstowych systemów Microsoftu 16-bitowy Windows 1.0 zawierał wiele nowych rozwiązań, który czyniły go użyteczniejszym i wygodniejszym w codziennej pracy. Pojawiła się w nim obsługa myszki oraz wątków, które umożliwiały pracę z kilkoma aplikacjami jednocześnie. Interfejs graficzny opierał się o paletę 256 kolorów, zaimplementowano w nim dobrze znane dzisiaj okna, które mogły być minimalizowane, maksymalizowane i wyświetlane na ekranie w tzw. układzie taflowym. Po raz pierwszy w ręce użytkowników trafiło także coś na wzór Panelu Sterowania i paska zadań.

Co ciekawe, koncepcja okien pojawiła się w Microsofcie już wiosną 1983 roku, ale dopiero dwa lata później na rynku pojawił się Windows 1.0, który bazował na wspomnianym rozwiązaniu. Pracowało nad nim 55 programistów, którym proces tworzenia tego systemu zajął około rok.

© dobreprogramy