Windows 7 z backupem sieciowym

Strona główna Aktualności

O autorze

Rozwijany przez lata NTBackup, narzędzie do wykonywania i odtwarzania kopii zapasowych dostępne jeszcze od czasów Windows NT zostało wycięte w Viście, a wraz z nim niestety sporo funkcjonalności. Najbardziej brakowało jej administratorom serwerów, ale i domowi użytkownicy zaczęli narzekać - funkcja Complete PC Backup z Windows Vista nie oferowała bowiem opcji przechowywania kopii w sieci.

Tym razem Microsoft wysłuchał głosów użytkowników i w Windows 7 opcja taka wreszcie pojawi się - nie trzeba więc będzie przygotowywać 20 płyt DVD by zbackupować 100 GB z partycji systemowej, będzie można wykorzystać do tych celów np. inny komputer w domowej sieci lub mało jeszcze popularne na naszym rynku domowe serwery NAS (urządzenia z kilkoma dyskami dostępnymi przez sieć).

Swoją drogą, nie każdy wie, że w Windows Vista można wykorzystać pewien trik, by mimo braku opcji wysłania kopii do sieci przechować ją innym komputerze. Wystarczy porzucić wygodnego kreatora i do wykonania backupu użyć narzędzia wiersza polecenia wbadmin - tam parametr backuptarget wcale nie protestuje, gdy poda się mu ścieżkę sieciową.

© dobreprogramy