Zakaz Windows 7 na procesorach Ryzen: Microsoft wyłącza Windows Update

Zakaz Windows 7 na procesorach Ryzen: Microsoft wyłącza Windows Update

Zakaz Windows 7 na procesorach Ryzen: Microsoft wyłącza Windows Update
17.03.2017 10:14, aktualizacja: 17.03.2017 10:37

Relacje nowych procesorów AMD Ryzen ze starymi systemamioperacyjnymi można określić frazą „to skomplikowane”. Dotyczyto zarówno Windowsa jak i Linuksa. Microsoft jednak komplikacjisobie nie życzy. Wraz z ostatnią paczką aktualizacji dla starszychsystemów zadbał o to, by użytkownicy Ryzenów nie mieli wyjścia ikorzystali z Windows 10, a nie kombinowali uparcie z „siódemką”.Nie tylko zresztą Ryzenów, to samo dotyczy użytkownikówintelowych procesorów Kaby Lake.

Pierwsze informacjeo wsparciu Windowsa 7 na platformie Ryzen/AM4 wywołały entuzjazmwśród wszystkich tych, którzy kurczowo się trzymają „siódemki”,z tych czy innych względów. Szybko jednak czerwona drużynawystosowała dementi – stwierdzono, że Ryzen był jedynie„testowany” na Windowsie 7. Sterowniki zostaną udostępnionetylko na Windowsa 10. Czy w tej sprawie był jakiś telefon zRedmond? Do dziś nie wiemy.

Platforma AM4 – w całości oficjalnie wspierana przez AMD na Windows 7
Platforma AM4 – w całości oficjalnie wspierana przez AMD na Windows 7

AMD w jakiś sposób jednak chciało przechytrzyć Microsoft.Oficjalne stanowisko firmy to jedno, software to zupełnie co innego.Na stronach czerwonych pojawiły się oficjalne sterowniki dla Ryzenai całej platformy AM4, działające także na 64-bitowym Windowsie7. Pakiet zawiera sterowniki grafiki, czipsetu, kontrolera AHCI, USB3.0, RAID – wszystko co trzeba, by mając nową płytę i nowyprocesor, zainstalować na takiej maszynie „siódemkę”.Sterowniki te pobierzecie tutaj.

Intel niczego takiego nie zrobił, mimo że nie ma żadnegotechnicznego uzasadnienia, dla którego Kaby Lake nie mogłoby pod„siódemką” nie działać. Redaktorzy niemieckiego Heisewykazali,że niewielkie manipulacje przy sterownikach zintegrowanej grafikipozwalają go zainstalować. Owszem, pojawiają się usterki, m.in.nie działa sprzętowy dekoder wideo VP9 – pokazują one jednak, żeto wyłącznie brak woli Intela, by zapewnić użytkownikom ogromniepopularnej „siódemki” możliwość skorzystania z nowychprocesorów.

Sterowniki grafiki Intela uruchomione na procesorze Kaby Lake – i Windows 7
Sterowniki grafiki Intela uruchomione na procesorze Kaby Lake – i Windows 7

Pierwsze benchmarki układów Ryzen 7 z Windows 7 działającym zoficjalnymi sterownikami AMD pokazały, że jest więcej niż nieźle.W wielu grach na DirectX 11 nowy procesor AMD osiągał lepsze wynikina starszym systemie – najbardziej było to widać w Project Cars,gdzie przewaga siódemki sięgała kilkunastu procent, ale widaćbyło to też w Battlefieldzie 1, Deus Ex czy Total War: Warhammer.Oczywiście było też wiele gier, gdzie wygrywało Windows 10, aleczy o to chodzi? Istotne jest to, że z perspektywy użytkownikaWindows 7 jest w pełni zdatnym systemem operacyjnym na Ryzena.

Tomb Raider Ryzen 7 1700 SMT On & Off Windows 7 vs. Windows 10

Różnice w wynikach można zapewne wytłumaczyć odmiennymimechanizmami usypiania rdzeni (Core Parking) – „dziesiątka”efektywniej oszczędza energię przy niskich obciążeniach, „gasząc”14 z dostępnych 16 wątków. „Siódemka” w tym czasie gasipołowę, wyłączając wszystkie dodatkowe wątki na rdzeniu.Rdzenie są więc wciąż aktywne, nie trzeba ich wybudzać wmomencie wzrostu obciążenia,

CS:GO "FPS Benchmark" Ryzen 7 1700 SMT On & Off Windows 7 vs. Windows 10

Microsoft nie jest zadowolony z takiego stanu rzeczy. Od marcaWindows 7 i 8.1, uruchomione na sprzęcie z procesorami Ryzen lubKaby Lake, nie będą już otrzymywały żadnych aktualizacji przezWindows Update, nawet łatek bezpieczeństwa. Próba skanowaniadostępnych aktualizacji lub pobrania ich kończy się komunikatemo nieobsługiwanym sprzęcie: Twój komputer wykorzystujeprocesor, który nie jest obsługiwany w tej wersji systemu Windows inie będą otrzymywać aktualizacji. Niekiedy jeszcze możemyzobaczyć błąd 80240037.

Rozwiązanie? Microsoft zaleca uaktualnienie komputerów zsystemem Windows 8.1 i Windows 7 do systemu Windows 10 – i to mimotego, że obiecał dostarczanie aktualizacji do tych starszychsystemów odpowiednio do stycznia 2020 roku i stycznia 2023 roku. Czytakie rozwiązanie zadowoli użytkowników? Po pierwszychkomentarzach w Sieci można w to wątpić, pojawiają się wręczwezwania do pozwu zbiorowego.

Nam pozostaje póki co sprawdzić, czy łatki pozyskane przez WSUSOffline Update będą działać z Windowsem 7 na Ryzenie, czy teżi to zostało zablokowane. Niebawem damy znać, jak się sprawy mają.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (224)