Windows 10 może wyglądać jak Windows 7. Jak dostosować interfejs?

Strona głównaWindows 10 może wyglądać jak Windows 7. Jak dostosować interfejs?
10.12.2015 18:36
Windows 10 może wyglądać jak Windows 7. Jak dostosować interfejs?

Te wszystkie zagrożenia dla prywatności i problemy technicznezwiązane z Windowsem 10 nie powstrzymały wzrostu popularnościnowego systemu. Choć dzieje się znacznie bardziej opornie, niżMicrosoft by chciał, „dziesiątka” idzie do góry. Wśródnaszych Czytelników jest już drugim co do popularności systememoperacyjnym, wyprzedza ją tylko Windows 7, przez wiele osób uważaneza najlepsze „okienka” w dotychczasowej historii Microsoftu.Skoro najlepsze, to po co zmieniać na gorsze? Czas jednak idzienieubłaganie do przodu, ulepszeń technicznych Windows 10 nieprzeniesiemy do Windowsa 7 – ale można spróbować odwrotnie. Wtym poradniku pokażemy Wam, jak za pomocą darmowych narzędziuciekliśmy przed wymęczonym, kaflowym wzornictwem Windowsa 10 dostaroszkolnych atrakcji interfejsu Windowsa 7.

bEKHnqSt

Szkło zamiast kafli

Podobnie jak w Windows 8/8.1, także i w Windowsie 10 nieznajdziemy lubianego przez wielu stylu Aero. Korzystając zsystemowych ustawień zmienimy co najwyżej kolor paska tytułowegookien czy kolor tła paska zadań i menu Start. Jeśli lubicie tenklasyczny, szklany styl, podziękujcie Sagorpirbdowi, członkowispołeczności DeviantArt, od lat szanowanemu za tworzenie udanychskórek dla Windowsów. Stworzył on zgodny piksel do piksela stylAero dla Windowsa 10, który zgodny z popularnym UxStyle ThemePatcherem.

Na początku proponujemy utworzenie punktu przywracania systemu, wrazie gdyby poszło coś nie tak, lub nowy wygląd nie przypadł dogustu. By to zrobić, wywołujemy okno uruchamiania (klawiszWindows+R) i wpisujemy sysdm.cpl, zatwierdzając klawiszem Enter. Wzakładce Ochrona systemu powinniśmy zobaczyć przycisk Utwórz.Jeśli jest on wyszarzony, to wówczas należy zaznaczyć literędysku z systemem (zwykle C:), kliknąć Konfiguruj i w opcjachwłączyć ochronę systemu, a następnie suwakiem przeznaczyć nanią przynajmniej 3% miejsca na dysku i kliknąć Zastosuj. Wówczaspozostaje kliknięcie Utwórz, podanie nazwy dla swojego punktuprzywracania systemu i poczekanie kilku chwil – komunikat systemowypowiadomi nas o powodzeniu operacji.

350170260718315457

Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie UxStyle Theme Patchera(Community Edition). Znajdziecie go w naszej bazie oprogramowania.Instalacja jest trywialna, sprowadza się do uruchomienia instalatora– niczego tu nie konfigurujemy. Gdy już UxStyle Theme Patcherdziała, należy odwiedzić stronęsagorpirbda na DeviantArcie i stamtąd pobrać archiwum RAR zestylem Aero 7 for Windows 10. Po jego rozpakowaniu znajdziemy wśrodku foldery Start ORB i Theme, oraz plik ReadMe. Z folderu Themenależy skopiować wszystkie pliki do systemowego folderuC:\Windows\Resources\Themes.

bEKHnqSv

Kolejny krok to uruchomienie klasycznej (a nie dotykowej) wersjimenedżera Personalizacji. W tym celu wywołujemy okno uruchamiania(Windows+R) i wpisujemy Control Desktop, potwierdzając klawiszemEnter. Wybieramy tam jeden z czterech stylów Aero i zamykamy oknoZmieniania efektów wizualnych i dźwięku na komputerze.

350170260718512065

Teraz pozostaje jedynie sięgnąć do naszej bazy oprogramowaniapo narzędzie Aero Glass for Windows 8. Jego najnowsza stabilnawersja działa tylko z Windows 10 10240 (a więc premierową). Prostyinstalator zrobi wszystko co trzeba. Jeśli jednak zainstalowaliściejuż jesienną aktualizację Threshold 2, to czeka Was więcej pracy.

350170260718643137

Należy w tym wypadku sięgnąć po najnowszą wersję beta AeroGlassa. W archiwum znajdziemy dwie biblioteki DLL (DWMGlass32.dll iDWMGlass64.dll), odpowiednio 32- i 64-bitowe, które służą dowstrzyknięcia dodatkowych funkcji do menedżera okienek systemuWindows (dwm.exe). Rozpakowujemy najpierw archiwum stabilnejwersji z plikiem aeroglass.exe do nowego folderu z prawem dozapisu (a więc nie Program Files, może to być np. C:\dwm), usuwamyistniejącą tam bibliotekę DWMGlass.dll i następnie kopiujemyodpowiednią nową bibliotekę DLL z wersji beta, zmieniając jejnazwę na DWMGlass.dll. Teraz jeszcze pozostaje stworzenie procesu,który będzie z uprawnieniami administratora, dla konta SYSTEMuruchamiał aerohost.exe. Deweloperzy Aero Glass przygotowali gotowyskrypt wsadowy, który zrobi to za nas – znajdziecie go tutaj.

350170260718774209

Dostępna za darmo wersja Aero Glass pozostawia na tapecie znakwodny z nazwą projektu i linkiem. Jeśli chcecie się jej pozbyć,to należy złożyć datekna rozwój projektu (minimalnie 3 euro) i podać swój unikatowy kod.

Normalne menu Start

350170260718905281

Nie ma co udawać. Menu Start w Windowsie 10 jest osobliwymkompromisem między klasycznym rozwiązaniem z „siódemki” iniesławnym ekranem Start z Windows 8. Marnotrawstwo miejsca,ograniczona funkcjonalność (nie można nawet przypiąć ikon dolisty często używanych aplikacji). Możecie męczyć się z jegokonfigurowaniem, lepiej się jednak go pozbyć całkowicie. W tymcelu skorzystamy z jednego z najlepszych, a przy tym darmowychzamienników, Classic Shella (do pobrania z naszej bazyoprogramowania).

350170260719036353

Wybieramy niestandardową instalację, wyłączając raczejniezbyt ciekawe pozycje Classic Explorer i Classic IE. Po instalacjinowe menu uruchamia się automatycznie. Skonfigurujemy je, klikającprawym przyciskiem myszy na przycisku Start i wybierając z menukontekstowego Ustawienia. Wybieramy tam Styl Windows 7, a następniezaznaczamy pole Zastąp przycisk Start i wybieramy opcjęNiestandardowy. Pamiętacie folder Start ORB ze skórki sagorpidbda?Właśnie tam znajdziecie klasyczną „kulkę”. Następnieprzechodzimy do zakładki Karnacja i wybieramy z listy Windows Aero.Efekt praktycznie nie różni się od menu z Windows 7, zarównowyglądem jak i funkcjonalnością.

350170260719167425

Prosty pasek zadań

Pasek wyszukiwania na pasku zadań tylko zajmuje miejsce. By goschować, prawym przyciskiem myszy klikamy na ikonie lupy i z menuWyszukaj wybieramy opcję Ukryty. Tak samo, jeśli nie korzystamy zwidoku zadań, w menu kontekstowym paska zadań odznaczamy Pokażprzycisk widoku zadań. Przy okazji odpinamy też Sklep.

350170260719298497

Z paska zadań wywołuje się teraz to podpatrzone z Maka CentrumAkcji. Aby je usunąć, należy odwiedzić panel Powiadomienia iakcje w Ustawieniach systemowych. Tam wybieramy pozycję Włączaniei wyłączanie ikon systemowych, gdzie odznaczamy Centrum akcji.Ikona natychmiast zniknie.

350170260719429569

Ekran blokady do kosza

Piękny ekran blokady Windows 10 może i ma sens na urządzeniachz ekranem dotykowym, ale na zwykłym pececie to irytujące marnowanieczasu, tym bardziej, że i tak przekieruje nas do ekranu logowania.Na szczęście łatwo go zlikwidować za pomocą prostej zmiany wRejestrze. Uruchamiamy przez okno uruchamiania edytor Rejestru(regedit) i wyszukujemy w drzewie lokacjęHKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows.

350170260719560641

Teraz (w prawym panelu) należy tu dodać nowy klucz –kliknięcie prawym przyciskiem myszy otworzy menu kontekstowe.Kluczowi nadajemy nazwę Personalization. Wybieramy nowo założonyklucz i w prawym panelu zakładamy nową wartość typu DWORD(32-bitową) o nazwie NoLockScreen. Modyfikujemy ją klikając prawymprzyciskiem myszy i zmieniając wartość z 0 na 1. Zamykamy edytorrejestru i restartujemy komputer. Teraz przy starcie ekranu blokadyjuż nie zobaczymy, wyświetli się od razu ekran logowania.

Na tym nie koniec

350170260719691713

Oczywiście to nie wszystko, co możecie zrobić. Jeśli tęsknicieza klasycznymi ikonami, to pomoże narzędzie Icon Changer, które znajdziecie w naszej bazie oprogramowania. Porozpakowaniu archiwum RAR należy uruchomić je z uprawnieniamiadministratora, a następnie kliknąć przycisk Patch – rozpocznieto proces zastępowania wszystkich ikon. Po jego ukończeniupozostaje restart systemu.

Finalny efekt zastosowania zaprezentowanych w tekście narzędzi
Finalny efekt zastosowania zaprezentowanych w tekście narzędzi

Jak widać, nie jesteśmy skazani w Windowsie 10 na narzuconyprzez Microsoft niekoniecznie piękny interfejs. Pod względemmożliwości konfiguracyjnych na pewno „dziesiątce” daleko doKDE, ale też nie jest to OS X, z jego niezwykle małymimożliwościami konfiguracyjnymi (Apple wie lepiej, czego potrzebująużytkownicy). Mamy więc nadzieję, że ten poradnik pozwoli fanomWindowsa 7 lepiej dostosować nowy system do swoich potrzeb.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEKHnqTr