Wine 1.0 RC5

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano piątą i zarazem najprawdopodobniej ostatnią wersję kandydująca narzędzia Wine 1.0, umożliwiającego uruchamianie aplikacji windowsowych pod Linuksem, FreeBSD i Solarisem.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji RC, z racji tego, że kod aplikacji został już zamrożony i nie są wprowadzane zmiany w funkcjonalności, RC5 zawiera jedynie poprawki znalezionych błędów. Jak zapewniają autorzy, aktualne wydanie pozwala z powodzeniem uruchomić takie aplikacje jak Derive 6.10, Babylon-Pro-6 i 7 oraz gry Need for Speed III, GunMetal, czy Axis & Allies.

Wielu Czytelników widząc kolejne wersje rozwojowe z pewnością zastanawia sie nad bieżącym stanem projektu. Przypomnijmy zatem, że pierwotnie, przed publikacją wersji 1.0, która miała ukazać się tydzień temu, programiści założyli wypuszczenie dwóch wersji kandydujących w maju. W przypadku gdyby pierwszy termin okazał się nieosiągalny, premiera nowego Wine miała zostać przeniesiona na 20. czerwca lub najpóźniej, 4 lipca. Dwa tygodnie później udostępniona miała zostać wersja 1.1.0, będąca nową deweloperską gałęzią rozwijaną niezależnie od serii 1.0. Tymczasem, okres testowy przedłużono aż o trzy wersje kandydujące, łącznie z dzisiejszym. Mimo to, wedle autorów, na przestrzeni następnych dni powinna pojawić się wersja finalna natomiast w przeciągu 1-2 miesięcy, wydanie 1.0.1 zawierające kilka ważnych poprawek.

Kod źródłowy Wine dostępny jest m.in. na Sourceforge. Binaria dla poszczególnych dystrybucji można pobrać ze strony projektu.

© dobreprogramy

Komentarze