r   e   k   l   a   m   a
reklama

Wizje nowej wersji biblioteki GTK+

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas konferencji GTK+ Berlin Hackfest 2008 odbywającej się w Berlinie zaprezentowano wizję nowej biblioteki GTK+ oznaczonej jako 3.0.

Biblioteka GTK+ powstała pierwotnie jako API dla programu graficznego GIMP, ale stosowana jest także w wielu innych aplikacjach jak np. Firefox czy Thunderbird oraz środowisku graficznym GNOME. Poprzednia wersja biblioteki oznaczona jako GTK+ 2.x stworzona została 6 lat temu i na chwilę obecną ogranicza ona już programistów tworzących nowe aplikacje i zmienić się to może tylko po gruntownej przebudowie API.

Programiści pracujący nad nową edycją GTK+ zapewniają, że będzie ona w pełni kompatybilna ze starszymi wydaniami tej biblioteki. Warto wspomnieć, że z podobnym problemem borykają się osoby pracujący nad rozwojem środowiska KDE, które z kolei bazuje na bibliotece Qt.

Bez wątpliwości biblioteka GTK+ zdaniem programistów wymaga modyfikacji, ale chcieliby oni ją przeprowadzić w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w samo API. Oczekiwać można zmian komponentów GTK+, które odpowiedzialne są za obsługę wszelakiego rodzaju grafik i animacji. Więcej na temat niezbędnych zmian w GTK+ 3.0 przeczytać można w opublikowanym na blogu Federkiela artykule.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii