Wrocławska Policja buszuje w firmach

Strona główna Aktualności

O autorze

Po ostatnich, intensywnych nalotach na wrocławskie targowiska, policjanci poszukujący nielegalnego oprogramowania wzięli się za firmy.

Wrocławska Policja w ciągu ostatnich kilku dni skontrolowała 5 wrocławskich firm w związku z podejrzeniami posługiwania się przez nie nielegalnym oprogramowaniem i wykorzystywania ich do prowadzenia działalności gospodarczej. Podejrzenia te potwierdziły się - w kontrolowanych firmach policjanci ujawnili pirackie oprogramowanie - głównie systemy operacyjne i oprogramowanie graficzne. Policjanci zabezpieczyli łącznie 18 komputerów, laptopy, dyski twarde oraz kilka płyt CD-R.

Podczas prowadzonych działań policjantów wspierali specjaliści z zakresu informatyki, którzy wstępnie na miejscu potwierdzali, że zabezpieczone programy są nielegane. Wśród skontrolowanych podmiotów gospodarczych były m.in. firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania (!), montażem instalacji gazowych w samochodach, transportem lub produkujące materiały medialne.

Zabezpieczone jednostki zostaną przekazane biegłym sądowym w celu wydania jednoznacznej opinii co do ich legalności. Jeżeli opinie te potwierdzą, że są one nielegalne, wówczas osobom odpowiedzialnym za ten proceder grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Od początku tego roku dolnośląscy policjanci przeprowadzili w związku z tego typu podejrzeniami kontrole w ponad 25 firmach. Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 120 komputerów, laptopów i dysków twardych z nielegalnym oprogramowaniem. Tylko na terenie powiatu wrocławskiego wartość zabezpieczonego mienia oszacowano łącznie na kwotę około 140 000 zł.

© dobreprogramy
s