Wszystkiego najlepszego Linus!

Strona główna Aktualności

O autorze

Dokładnie 36 lat temu w Helsinkach urodził się człowiek, który zapoczątkował gwałtowny ruch Wolnego Oprogramowania tworząc jądro systemu Linux. Linus Torvalds, gdyż to o nim mowa, potrzebował wygodnego i darmowego systemu operacyjnego typu UNIX, mogącego działać na każdym domowym komputerze typu PC. Inspirowany komercyjnym systemem Minix, stworzył zaczątek systemu Linux.

Obecnie zajmuje się nadzorem jego rozwoju, jego nowatorskie uwagi przyczyniają się do doskonalenia tego coraz popularniejszego systemu. Rozwój Linuksa traktowany jest przez niego jako proces ewolucyjny, kierowany potrzebami użytkowników. Zazwyczaj Linus unika rozgłosu i stroni przed komentowaniem np. komercyjnego oprogramowania, ale wiadomo, że jest gorącym przeciwnikiem takich rozwiązań. Jego maskotką jest pingwin nazwany Tux, który stał sie symbolem Linuksa. Także sama nazwa powstała jako zbitek imienia Linus i nazwy systemu na którym bazował którym był UNIX.

Przez niektórych Linus uznawany jest za bardzo kontrowersyjnego, czasem jego wypowiedzi wykraczają poza ogólnie przyjęte standardy, chociażby ostatni incydent z krytyką środowiska GNOME. Trzeba jednak przyznać, że osoba z takim dorobkiem intelektualnym i tak dużym wkładem w rozwój Wolnego Oprogramowania może czasem pozwolić sobie na zabranie głosu w takich kwestiach.

© dobreprogramy
s