Wyłudzacze danych kuszą kartami podarunkowymi do Biedronki

Wyłudzacze danych kuszą kartami podarunkowymi do Biedronki

Źródło: Dziennik Zachodni
Źródło: Dziennik Zachodni
Piotr Urbaniak
07.10.2018 09:57, aktualizacja: 13.10.2018 19:00

W lutym bieżącego roku serwis Zaufana Trzecia Strona przestrzegał przed oszustami z firmy toleadoo GmbH, którzy korzystając ze spreparowanej witryny internetowej, pod pretekstem możliwości uzyskania darmowych biletów LOTu wyłudzali dane osobowe, po czym sprzedawali je innym firmom do celów marketingowych. Jak myślicie, czy problem rozwiązano, a toleadoo GmbH zakończyło działalność? Bynajmniej – choć pewnym modyfikacjom uległo modus operandi.

Obraz

Widoczną powyżej wiadomość e-mail otrzymał jeden z moich znajomych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to nic szczególnego, ot kolejna fałszywka nakłaniająca do kliknięcia w jakiś link. Internetowy chleb powszedni – chciałoby się rzec. Tyle że w tym przypadku oszuści są wręcz nadzwyczaj bezczelni i zarazem przekonani o swej bezkarności. A tak być nie powinno.

Już tłumaczę, dlaczego. Zwróćcie uwagę, że treść wiadomości, jak na pospolity internetowy scam, jest wyjątkowo poprawnie zredagowana. Próżno doszukiwać się jakichkolwiek błędów językowych. Widać zatem, że tekst przygotował ktoś, kto wprawnie posługuje się językiem polskim, a nie bot czy amator tłumacza Google. Co jednak istotniejsze, cytowany e-mail wprost informuje o przyznaniu karty podarunkowej. – Pragniemy Cię poinformować, że Twoja karta podarunkowa o numerze HXC344/066 z limitem 1 000 zł została przyznana – widnieje w treści.

Przy okazji odbiorca dowiaduje się, że „karta podarunkowa jest prezentem dla Ciebie, przyznanym w ramach stałej współpracy z siecią sklepów Biedronka”. Tak oto pada bardzo wymowna sugestia zaangażowania samej sieci Biedronka w przedsięwzięcie – to kłamstwo.

Obraz

Po przejściu do linkowanej witryny, wychodzi na jaw, że to nie Biedronka, ale firma toleadoo GmbH stoi za rozdawaniem gratisów, i tak naprawdę nikomu jeszcze niczego nie przyznano, lecz dopiero organizowany jest konkurs. Aby wziąć w nim udział, należy podać komplet danych teleadresowych, przyznając organizatorowi wszystkie zgody na przetwarzanie danych. Już na tym etapie złamane zostają art. 190a §2 kk i art. 286 §1 kk, które regulują, odpowiednio, kwestię podszywania się pod inne osoby bądź podmioty i kwestię oszustw, mających na celu uzyskanie korzyści majątkowej.

Tymczasem toleadoo GmbH to zarejestrowana we Frankfurcie nad Menem i reprezentowana przez niejakiego Jürgena Böttchera, teoretycznie całkowicie legalna firma. Jakby tego było mało, przedsiębiorstwo publicznie chwali się listą podmiotów, z którymi współpracuje. Co ciekawe, wśród rzekomych partnerów znalazły się m.in.: Bank Handlowy w Warszawie S.A., działający pod marką Citi Handlowy, UNICEF Polska, a nawet – o ironio – LIDL Sp. z o.o.

A na tym nie koniec. Newsletter, który zawiera powiadomienie o rzekomym przyznaniu karty podarunkowej Biedronki, rozsyłany jest z domeny wiarygodnafirma24.pl. Przez tę właśnie domenę następuje zarówno przekierowanie do strony konkursowej, jak i obsługiwany jest moduł anulowania biuletynu. Wiarygodna Firma to ponoć agregator przedsiębiorstw, prowadzony przez szczecinianina nazwiskiem Łukasz Rubacki, jako Grupa PROMOMEDIA. Niemniej tak naprawdę zawartość listy jest niezwykle skromna, a marka przewija się głównie w kontekście masowego spamu.

Krótko – mamy dwie zarejestrowane firmy, które posługując się oszustwem, masowo zbierają dane teleadresowe. Przynajmniej jedna z nich robi to już po raz drugi z rzędu. Natomiast aparat prawa państwa polskiego jak się tym nie interesował, tak nie interesuje się nadal. Pozostaje chyba tylko przestrzegać najbliższych, zwłaszcza tych starszych wiekiem, aby bezmyślnie nie wypełniali w internecie żadnych formularzy. Telemarketerzy mogą potem nie dawać spokoju.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)