Wystarczy fotografia: sztuczna inteligencja świetnie odróżnia kryminalistów od praworządnych obywateli

Wystarczy fotografia: sztuczna inteligencja świetnie odróżnia kryminalistów od praworządnych obywateli

Wystarczy fotografia: sztuczna inteligencja świetnie odróżnia kryminalistów od praworządnych obywateli
25.11.2016 15:52

Już Arystoteles w swoich Analitykach pierwszych sugerował,że charakter człowieka odbija się w jego postaci i rysach twarzy.Koncepcja ta, znana jako fizjonomika, cieszyła się sporympowodzeniem aż do czasów Oświecenia, kiedy to uznano ją zairracjonalną i bzdurną. Ugruntowało się przekonanie, że niemożna oceniać ludzi po wyglądzie. W XX wieku kwestionować tego podoświadczeniach z nazistowskimi teoriami rasowymi, za samosugerowanie, że może być inaczej, można było stracić akademickąposadę. Chińscy badacze jednak nie odczuwają zahamowań przed tym,co na Zachodzie uchodzi za kontrowersyjne. Wykazali, że dziękisztucznej inteligencji są w stanie w badanym zbiorze zdjęćludzkich twarzy z bardzo wysoką skutecznością wychwycićprzestępców.

Przeczucia klasycznych filozofów znalazły potwierdzenie wweryfikowalnym efekcie pracy sztucznej sieci neuronowej. Xiaolin Wuoraz Xi Zhan z Uniwersytetu Jiao Ton w Szanghaju zbudowali czteryklasyfikatory wykorzystujące regresję logistyczną, algorytm knajbliższych sąsiadów, maszynę wektorów nośnych oraz splotowesieci neuronowe. Zostały one „nakarmione” zdjęciami twarzy 1856mężczyzn bez owłosienia na twarzy. Połowa zdjęć należała doskazanych przestępców, druga połowa do „praworządnych”obywateli.

Obraz

Czy sieć neuronowa może rozróżnić jednych od drugich? Dowytrenowania sztucznej inteligencji wykorzystano 90% bibliotekizdjęć, 10% pozostało do celów testowych. Efekty przekroczyływszelkie oczekiwania. Po treningu AI było w stanie odróżnićkryminalistów od ludzi przestrzegających prawa zprawdopodobieństwem 89,5%. Hipoteza o korelacji pewnych cech twarzyi skłonności do zachowań przestępczych znalazła potwierdzenie.Jakie to cechy? Z pracypt. Automated Inference on Criminality using Face Imagesmożemy się dowiedzieć, że kluczowe są trzy cechy twarzy:

– krzywizna górnej wargi, u przestępców wyraźnie (średnio o23%) wyższa,

– odległość między wewnętrzymi kącikami oczu, uprzestępców nieco (6%) mniejsza,

– kąt między dwoma liniami zakreślonymi od czubka nosa dokącików ust, u przestępców wyraźnie (20%) mniejszy.

Obraz

Co szczególnie osobliwe (a zarazem jakoś zgodne z intuicjąArystotelesa), twarze przestępców okazały się być znaczniebardziej zróżnicowane między sobą, niż twarze normalnych,praworządnych obywateli, które były bliższe pewnej normie.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie, z jakim chińskie władzerealizują swoje wielkie społeczne projekty, wyniki tego badania niezostaną zignorowane. Skalibrowana pod twarze członków narodu Hansztuczna inteligencja będzie mogła zawczasu wychwycić obywateli,którzy mogliby zostać przestępcami, by objąć ich łagodną formąnadzoru. Niewykluczone też, że posiadanie właściwej twarzymogłoby być punktowane lepszym kredytemspołecznym.

To wszystko zaś otwiera drogę do miękkiej kontroli rozroduobywateli, np. poprzez serwisy randkowe, na czele z ogromniepopularnym (już niemal 100 mln użytkowników) Baihe.com. Serwis tenod niemal roku przedstawia scoring Sesame Credit swoich użytkowników,tak aby kobiety mogły wiedzieć, że mają do czynienia z zamożnym,szanowanym mężczyzną, a nie jakimś lokalnym odpowiednikiemJerzego Kalibabki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)